بانک مرکزی ایران نرخ تورم سال منتهی به خرداد را بیش از ۱۰ درصد اعلام کرد

تورم در ایران

بانک مرکزی ایران نرخ تورم در ۱۲ ماه منتهی به خردادماه سال ۱۳۹۶ را نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۰ و دو دهم درصد اعلام کرده است.

بر اساس گزارش این بانک که امروز یکشنبه ۴ تیر (۲۵ ژوئن) منتشر شد، شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران در خردادماه امسال به ۲۶۷ و سه دهم رسیده که نسبت به ماه قبل نیم درصد افزایش داشته است.

این شاخص نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۱ درصد افزایش داشته است.

بیشترین تغییر در این شاخص‌ها نسبت به سال قبل به قیمت خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها و همچنین هزینه بهداشت و درمان مربوط است که از خرداد سال گذشته حدود ۱۵ درصد بیشتر شده‌اند.

کمترین تغییر هم متعلق به دخانیات است که نسبت به سال پیش فقط شش دهم درصد افزایش داشته است.

تورم ایران در تابستان سال گذشته برای اولین بار بعد از حدود ۲۶ سال به زیر ده درصد رسید.

رساندن نرخ تورم به زیر ۱۰ درصد، یکی از برنامه‌های اقتصادی دولت حسن روحانی، رئیس جمهور ایران بود.

نرخ تورم سالانه از سال ۱۳۵۷ به بعد، به استثنای سال ۱۳۶۴ (۶.۹ درصد) و ۱۳۶۹ (۹ درصد) همواره بیش از ۱۰ درصد و در بسیاری از سال‌ها، به مراتب بالاتر از این رقم بوده است.

بالاترین آمار نرخ تورم در این دوره به سال ۱۳۷۳ باز می‌گردد که قیمت‌ها نزدیک به ۵۰ درصد افزایش یافت، اما این رقم در سال‌های بعد رو به کاهش گذاشت.

پس از حصول توافق هسته‌ای (برجام)، دولت ایران به تدریج به آن بخش از دارایی‌هایی که در جریان تحریم خارجی مسدود شده بود دست یافته و امکان بیشتری را برای واردات کالا و افزایش عرضه داشته است.

با وجود تک رقمی شدن تورم در یک سال گذشته، منتقدان دولت آقای روحانی، سیاست‌های انقباضی و کاهش هزینه‌های دولت را، که یکی از عوامل موثر بر کاهش تورم بوده است، عامل رکود می‌دانند.

به گفته آن‌ها کاهش تورم به قیمت ادامه بیکاری و پایین ماندن رشد در بخش صنعت بوده است.

دولت آقای روحانی در پاسخ گفته است که کنترل تورم یکی از اولویت‌هایش برای اصلاحات در بخش مالی و سرمایه و در نهایت رسیدن به رشد با ثبات اقتصادی است.