افزایش ۱۴ درصدی تورم خوراکی‌ها در ایران

IRAN INF

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

متوسط قیمت میوه و سبزیجات نسبت به تیر پارسال بیش از ۴۰ درصد افزایش یافته است

مرکز آمار ایران، گزارش کالاهای مصرفی خانوارهای شهری ایران را در تیر ۱۳۹۶ منتشر کرده است. براساس این گزارش، تورم در مجموع نسبت به ماه قبل بالاتر رفته است و به ۷.۶ درصد رسیده است. البته تورم نقطه به نقطه، که میزان تغییر قیمت‌ها به زمان مشابه سال قبل را نشان می‌دهد به ۸.۹ درصد رسیده است. اما تورم خوراکی‌ها دو رقمی و حدود ۱۴ درصد است.

آمارهای مرکز آمار ایران با گزارش‌ها بانک مرکزی تفاوت‌هایی دارد که به گفته مقام‌ها ناشی از روش‌های نمونه گیری و محاسبات است. مرکز آمار ایران، منبع رسمی انتشار آمارهای اقتصادی و اجتماعی است.

در مورد عدد کلی تورم، این گزارش نشان می‌دهد که روند افزایش قیمت‌ها نسبت به ماه قبل، کمی تندتر شده است. اگرچه تورم همچنان تک رقمی مانده است. تورم ایران سال‌ها دو رقمی و به طور متوسط حدود ۲۰ درصد بود. برای اولین بار در تاریخ جمهوری اسلامی، دولت فعلی توانسته است از خرداد پارسال تا حالا تورم را تک رقمی نگه دارد.

نمودار زیر، تورم دوازده ماهه و تورم نقطه به نقطه را از تیر ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۶ نشان می‌دهد.

تورم خوراکی‌ها

با وجود آنکه تورم کالاها و خدمات مصرفی در مجموع تک رقمی شده است، روند تغییر قیمت گروه خوراکی‌ها همچنان دو رقمی است. سطح عمومی قیمت گروه خوراکی‌ها نسبت به تیر پارسال ۱۳.۹ درصد بالا رفته است. گوشت قرمز و سفید و سبزیجات بیشترین افزایش قیمت را داشته‌اند.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

تورم گروه خوراکی‌ها همچنان دو رقمی است و بیشتر کاهش تورم، به دلیل کند شدن روند افزایش قیمت کالاهای غیر خوراکی و خدمات است

همانطور که در نمودار زیر مشخص است، بیشتر افزایش تورم ناشی از کندی رشد قیمت‌ها در بخش کالاهای غیر خوراکی و خدمات است.

صندوق بین‌المللی پول، پیشبینی کرده است که تورم ایران، در سال جاری دوباره دو رقمی شود و به بالای ۱۱ درصد برسد. دلیل آن هم افزایش نقدینگی و همچنین آثار کاهش ارزش تومان در برابر ارزها است. البته صندوق پیشبینی کرده است که سال آینده، دوباره تورم کم می‌شود.