امضای قرارداد بزرگ ساخت نیروگاه‌های خورشیدی میان ایران و شرکت نروژی

انرژی خورشیدی حق نشر عکس quercusassetsselection.com
Image caption این دومین سرمایه گذاری عمده ایران در نیروگاه های خورشیدی است - عکس آرشیوی

ایران و یک شرکت نروژی روز سه شنبه قراردادی برای یک سرمایه گذاری ۲.۵ میلیارد یورویی امضا کرده اند که هدف آن ایجاد نیروگاه های خورشیدی ظرف پنج سال در ایران است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه این قرارداد میان شرکت ساگا انرژی نروژ و شرکت توسعه انرژی امین امضا شد تا نیروگاه های خورشیدی با ظرفیت مجموعا دو گیگاوات در چند محل در اطراف کویر مرکزی ایران (دشت کویر) ایجاد شود.

این پروژه بزرگتر از قرارداد ساخت پروژه ۶۰۰ مگاواتی است که ایران ماه پیش با شرکت بریتانیایی کرکوس امضا کرده بود.

براساس این گزارش نیازهای مالی این پروژه را کنسرسیومی از سرمایه گذاران دولتی و خصوصی در اروپا تامین می کند و دولت ایران آن را ضمانت کرده است.

خبرگزاری رویترز هم به نقل از مقام های ساگا امضای چنین قراردادی را تایید کرده است.

با این حال رویترز می نویسد که هنوز ضمانت های مالی قرارداد از سوی تهران نهایی نشده است.

براساس این گزارش هرچند ساگا و "سولی تک" لیتوانی صفحات خورشیدی لازم را تولید می کنند اما باقی تجهیزات آن را شرکت "دلتا الکترونیک" تایوان تامین خواهد کرد.

لارس نوردروم سفیر نروژ در ایران به خبرگزاری فرانسه گفت: "نروژ کاملا به برجام (توافق هسته ای) متعهد است و این ثابت می کند که ما گشایش (بازار ایران) را خیلی جدی گرفته ایم و به زودی زود شاهد سرمایه گذاری بیشتر خواهیم بود."

به گزارش خبرگزاری فرانسه این دومین قرارداد بزرگ سرمایه گذاری در ایران از زمان امضای توافق هسته ای میان ایران و گروه پنج به علاوه یک در قالب برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) در سال ۲۰۱۵ است.

بزرگترین قراردادی که از آن زمان امضا شده میان ایران و شرکت نفتی توتال فرانسه به ارزش پنج میلیارد یورو بوده است. شرکت سی ان پی سی چین هم در آن پروژه نفتی مشارکت دارد.

گات استاینکوف، مدیر توسعه ساگا، در جریان مراسم امضا در تهران گفت: "امیدواریم کارخانه ای در ایران برای تولید صفحات خورشیدی بسازیم تا همزمان در ایران کار ایجاد کنیم."

او در اشاره به شرایط سخت آب و هوایی کویر مرکزی گفت: "برای تحمل حرارت باید صفحات خیلی خوبی بسازیم. این یک مشکل بزرگ است. ما باید بیشتر در این مورد بیاموزیم و امیدواریم میان دانشگاهی در اینجا و نروژ روابط برقرار کنیم."

بریتانیا 'ششمین نیروگاه بزرگ خورشیدی جهان را در ایران می‌سازد'