سقوط تاریخی ارزش لیر ترکیه در پی تعویق دادگاه رضا ضراب

رضا ضراب حق نشر عکس Getty Images
Image caption رضا ضراب به اتهام دور زدن تحریم‌های ایران در آمریکا محامه می‌شود

بعد از اعلام خبر تعویق دادگاه رضا ضراب، تاجر ایرانی-ترکیه‌ای در آمریکا و همین طور تغییر بعضی مقررات بانکی در ترکیه، ارزش پول این کشور به پایین‌ترین میزان ثبت‌شده در برابر دلار آمریکا رسید.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، صبح روز سه‌شنبه ۲۱ نوامبر هر دلار آمریکا معادل ۳.۹۷ لیر ترکیه معامله شد، هر بعد از چند ساعت ارزش پول ترکیه کمی بهبود یافت.

سقوط تاریخی ارزش لیر ترکیه ساعاتی بعد از آن رخ داد که اعلام شد جلسه محاکمه رضا ضراب، تاجر طلا و مهمت هاکان آتیلا، معاون مدیر عامل هالک بانک ترکیه به تعویق افتاده است. این افراد به نقض و دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران متهم شده‌اند.

نگرانی از تاثیر این دادگاه بر روابط آمریکا و ترکیه دلیل اصلی پایین آمدن ارزش لیر ترکیه اعلام شده است.

محاکمه رضا ضراب در آمریکا با واکنش تند دولت ترکیه روبرو شده که این پرونده را "سیاسی" و توطئه‌ای علیه ترکیه می‌داند.

درباره رضا ضراب بیشتر بخوانید:

دیروز قاضی پرونده رضا ضراب در آمریکا اعلام کرد که جلسه انتخاب هیئت منصفه برای محاکمه آقای ضراب که قرار بود روز دوشنبه ۲۰ نوامبر برگزار شود تا دوشنبه آینده به تعویق افتاده است.

این پرونده باعث نگرانی از تنش بیشتر در روابط سرد آمریکا و ترکیه و احتمال جریمه سنگین هالک بانک در صورت صدور حکم مجرمیت شده است.

هم‌زمان مقام‌های ترکیه از اجرای مقررات تازه‌ای در سیستم بانکی این کشور در زمینه "ادغام، جدایی، انتقال دارایی‌ها و تبادل سهام بانک‌ها" خبر داده‌اند که بعضی کارشناسان آن را با پرونده هالک بانک مرتبط می‌دانند.

با وجود اعلام این مقررات، مهمت شمشک، معاون نخست وزیر ترکیه شایعات مطرح شده درباره احتمال ادغام هالک بانک در بانکی دیگر را رد کرد و گفت که چنین گزارش‌هایی واقعیت ندارد.