دومین دهلیز هوایی میان افغانستان و هند ایجاد شد

افغانستان حق نشر عکس Getty Images
Image caption بعد از آغاز کار اولین دهلیز هوایی ۵۱ پرواز از قندهار و کابل به دهلی انجام شده است.

با حضور مقام‌های ارشد افغانستان و هند و بازرگانان افغانستان دومین دهلیز هوایی برای صادرات میوه و تولیدات بازرگانان افغانستان به هند آغاز به کار کرد.

قرار است که با آغاز کار دومین دهلیز هوایی اجناس بازرگانان افغان از قندهار و کابل به شهر مومبای هند منتقل شود.

سرور دانش، معاون دوم رئیس جمهوری افغانستان در مراسم آغاز کار این دهلیز آنرا گام دیگری در راستای توسعه ارتباطات دو کشور دانست.

او افزود که افغانستان تلاش دارد از طریق جاده و خط آهن زمینه ارتباط کشورهای همسایه‌اش را با همدیگر فراهم کند و از این کشورها نیز خواست با در نظر گرفتن سیاست برد برد همکاری اقتصادی را نیز در سیاست‌های خود مد نظر داشته باشند.

آقای دانش درباره آغاز کار دهلیز هوایی میان کابل و شهر مومبای هند گفت که هدف افغانستان صدور تولیدات این کشور به کشورهای همسایه و بازار بین‌المللی است.

به گفته او ایالت ماهاراشترا ۱۲۲ میلیون جمعیت دارد که شهر مومبای به عنوان پایتخت این ایالت دارای ۱۵ میلیون جمعیت است و از آن به عنوان قلب اقتصادی هند یاد می‌شود.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption اولین دهلیز هوایی حدود شش ماه قبل ایجاد شده بود

آقای دانش افزوده که حدود ۴ هزار دانشجوی افغانستان در این ایالت درس می‌خوانند که حدود ۳۵۰۰ نفر آنان در شهر پونه مشغول تحصیل هستند.

اولین دهلیز هوایی میان افغانستان و هند برای انتقال اموال تجاری بخصوص میوه خرداد/ثور امسال آغاز به کار کرد.

دولت افغانستان اعلام کرده که در شش ماه گذشته بیش از۱۶۰۰ تن میوه خشک و گیاهان داروی با ۵۱ پرواز به دهلی انتقال یافته که ازرش آن میلیون‌ها دلار است.

دولت افغانستان همچنین گفته که دومین دهلیز هوایی میان دو کشور نیز براساس تقاضای بازرگانان افغان ایجاد شده و اهداف عمده این دهلیزها صادرات میوه‌های فصلی به بازار بین‌المللی عنوان شده است.

شماری از صاحب نظران ایجاد این نوع دهلیزها را سمبولیک دانسته و گفته‌اند که به کار دهلیز هوایی اطمینانی نیست. در تابستان امسال شماری از بازرگانان افغان در کابل شکایت داشتند که به دلیل انجام نشدن به موقع پرواز، میوه صادراتی آنها در فرودگاه کابل فاسد شده‌است.