تلاش افغانستان و ازبکستان برای ساخت خط آهن مزارشریف تا هرات

افغانستان حق نشر عکس Arg
Image caption معاون نخست وزیر ازبکستان دردیدار با آقای غنی گفته که کشورش برای ساخت خط آهن مزارشریف- هرات تلاش می‌کند

مقام‌های ارشد افغانستان و ازبکستان اعلام کرده که برای ساخت خط آهن مزار شریف-هرات که کشورهای آسیایی میانه را با ایران وصل می‌کند، تلاش دارند.

محمداشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در دیدار با جمشید قوچقاروف، معاون نخست وزیر و وزیر مالیه ازبکستان گفته که گسترش همکاری‌ها میان افغانستان و ازبکستان، اجرا پروژه‌های زیربنایی برای تغییر وضعیت زندگی و تامین رفاه موثر است.

معاون نخست وزیر ازبکستان نیز در دیدار امروز (شنبه ۳۰ جدی /دی) که در کابل انجام شد، گفته برای تامین هزینه مالی ساخت راه آهن مزار شریف-هرات بحث‌ جریان دارد و روند اجرا آن ارزیابی شده است.

او درباره تامین منابع مالی این طرح گفته است که با سفیران، بانک مرکزی و بانک سرمایه‌گذاری زیربنایی آسیا بحث و تفاهم برای تامین مالی ایجاد خواهد شد.

آقای قوچقاروف گفته که این خط آهن برای افغانستان و ازبکستان و نیز کشورهای منطقه از اهمیت ویژه برخوردار است.

معاون نخست وزیر ازبکستان گفته که با احداث خط آهن، افغانستان از مسیر اندیجان ازبکستان سه‌ روزه به چین می‌رسد.

حق نشر عکس Arg
Image caption مقام‌های ارشد ازبکستان امروز با آقای غنی دیدار کردند

محمد هارون چخانسوری، معاون رئیس دفتر ریاست جمهوری افغانستان نیز امروز در یک نشست خبری گفت که طرحهای بزرگ که خواب و محال دانسته می‌شد در افغانستان آغاز می شود.

او گفت افغانستان اولین کشور است که از گاز تاپی استفاده خواهد کرد، به طرح انتقال گاز ترکمنستان از مسیر افغانستان به پاکستان و هند تاپی گفته می‌شود.

آقای چخانسوری گفت که قرار است خط آهن ایران-خواف در غرب افغانستان نیز بزودی افتتاح شود. خط آهن ترکمنستان به تورغندی نیز بزودی آغاز به کار خواهد کرد و انتقال برق ترکمنستان از مسیر افغانستان به پاکستان نیز کارهایش پیشرفت چشم گیر داشته است.

اکنون خط آهن کشورهای ترکمنستان به مرز افغانستان رسیده و خط آهن کشور ازبکستان به داخل خاک افغانستان تا شهر مزارشریف رسیده است. در مرز غربی نیز خط آهن ایران وارد خاک افغانستان شده قرار است که بزودی افتتاح شود.

حق نشر عکس MOPW
Image caption طرح جامع راه آهن افغانستان