بازگشت تب و تاب به بازار ارز با دلار ۴۸۰۰ تومانی

بازار ارز حق نشر عکس AFP

براساس گزارش‌ها از تهران، بسیاری از صرافی‌ها امروز دوشنبه (۱۶ بهمن/ ۵ فوریه) از خرید و فروش دلار خودداری کرده‌اند.

بعضی صرافی‌ها گفته‌اند به دلیل افزایش فاصله نرخ ارز در بازار آزاد و نرخ اعلام شده توسط بانک مرکزى، تابلوی خرید و فروش ارزهای عمده را صفر کرده‌اند.

به گزارش اقتصاد آنلاین، امروز نرخ تعیین شده بین دلالان از۴ هزار و ۷۷۵ تا ۴ هزار و ۸۰۰ تومان و حتی بیشتر نوسان داشت.

نرخ مبادله‌ای امروز (دوشنبه ۱۶ بهمن) دلار حدود ۳۶۹۵ تومان بود که با بازار آزاد بیش از هزار تومان فاصله دارد.

کاهش اختلاف بین دو نرخ مبادله‌ای و آزاد دلار یکی از پیش شرط‌های اصلی برای یکسان‌سازی نرخ ارز است.

حق نشر عکس Eghtesadnews
Image caption بعضی صرافى‌ها از خرید و فروش ارز خودداری می‌کنند

در روزهای اخیر تقاضا برای خرید ارزهای عمده نظیر دلار و یورو افزایش یافته و صف‌های بلندی در مقابل صرافی‌های شکل گرفته است.

هر چند هر سال با نزدیک شدن به پایان سال شمسی، تقاضای خرید به دلیل مسافرت‌های خارجی افزایش می‌یابد اما نوسانات اخیر قیمت ارز و به خصوص دلار عده بیشتری را در مقایسه با سال قبل تشویق به تبدیل ریال به سایر ارزها کرده است.

حدود دو هفته پیش که قیمت دلار به ۴۷۰۰ تومان رسید ولی‌الله سیف، رئیس بانک مرکزی ایران، به خریداران توصیه کرد از خرید ارز خودداری کنند چون "قیمت ارز در روزهای آینده کاهش خواهد یافت."

او همچنین از شهروندان ایرانی خواسته بود پول‌های خود را در بانک‌ها سپرده‌گذاری کنند و نقدینگی خود را به ارز تبدیل نکنند چون "سود حاصل از سپرده‌گذاری بیشتر است."

براساس تازه‌ترین گزارشی که بانک مرکزی در آبان ماه ۱۳۹۶ یعنی دو ماه بعد از کاهش سود سپرده‌ها منتشر کرد، برای بسیاری از شهروندان ایرانی سپرده‌گذاری همچنان جذاب است و سپرده‌گذاران همچنان سود بدون خطر بانک‌ها را به گزینه‌های سرمایه‌گذاری دیگر ترجیح می‌دهند.

البته هنوز گزارش جدیدی با توجه با اتفاقات اخیر در ایران و در بازار ارز در این زمینه در دست نیست چون بانک مرکزی معمولا آمارها را با تاخیر اعلام می‌کند.

غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، معاون اول قوه قضائیه، هم دیروز یکشنبه ۱۵ بهمن از ورود وزارت اطلاعات به موضوع نوسانات ارزی خبر داد.

آقای اژه‌ای گفت: "در ارتباط با نابسامانی‌های اخیر، ۶ نفر تحت تعقیب قرار گرفتند اما نمی‌دانم بازداشت هستند یا خیر."

حق نشر عکس AFP
Image caption طرح پیش فروش سکه بانکی قرار است از فردا (سه‌شنبه ۱۷ بهمن) شروع شود

افزایش قیمت ارز درست قبل از آغاز اجرای طرح پیش فروش سکه اتفاق افتاده که قرار است از فردا (سه‌شنبه ۱۷ بهمن) آغاز شود.

متقاضیان در زمان پیش خرید یک میلیون تومان ودیعه نزد بانک می‌گذارند و گفته شده این سکه‌ها شش ماهه و یک ساله تحویل می‌شود.

این پیش فروش قیمت قطعی ندارد و قیمت سکه به روز محاسبه می‌شود.

بعضی از کارشناسان بازار سکه و ارز گفته‌اند که یکی از اهداف پیش‌فروش سکه، در واقع مدیریت بازار ارز است.

به گفته آنها دولت سعی دارد از طریق جمع‌آوری نقدینگی سرگردان و هدایت آن به بازار سکه از ورود آن به بازار ارز خودداری کند.

قیمت دلار در فروردین ماه سال جاری خورشیدی (۱۳۹۶) حدود ۳۷۵۰ تومان بود و طی این مدت بطور ثابت افزایش قیمت داشته است؛ در اول بهمن قیمت دلار به ۴۷۰۰ تومان رسید.

به عقیده برخی اقتصاددانان در شرایط فعلی که تورم تک رقمی شده، اجرای طرح تک نرخی کردن ارز عملی‌تر به نظر می‌رسد و بانک مرکزی نیز اعلام کرده به صورت جدی به دنبال یکسان کردن نرخ ارز است.

البته فاصله گرفتن نرخ آزاد ارز از نرخ دولتی آن، شرایط را برای تحقق وعده یکسان‌سازی ارز سخت‌تر کرده است.

با نوسانات یک ماهه اخیر در بازار ارز عملا امکان برنامه‌ریزی برای فعالان اقتصادی از جمله صادرکنندگان، واردکنندگان و تولیدکنندگان سخت شده است.