سقوط قیمت بیت‌کوین به کمتر از ۸ هزار دلار

بیت کوین حق نشر عکس AFP

سقوط ارزش بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال نظیر ریپل و اتر کماکان ادامه دارد و در معاملات امروز دوشنبه (شانزدهم بهمن/ ۵ فوریه) قیمت بیت‌کوین به کمتر از هشت هزار دلار رسیده است.

این ارز دیجیتال هفته پیش یکی از بدترین روزهای خود را سپری کرد و سی درصد از ارزش خود را از دست داد.

حدود دو ماه پیش (دسامبر) ارزش بیت کوین به بیست هزار دلار نزدیک شده بود.

سقوط مداوم ارزش ارزهای دیجیتال باعث نگرانی بعضی از بانک‌ها و موسسات مالی شده که از طریق کارت‌های اعتباری به مشتریان وام می‌دهند.

چندین بانک در بریتانیا از جمله بانک لویدز، هالیفکس و بانک اسکاتلند خرید بیت‌کوین با کارت‌های اعتباری را ممنوع کرده‌اند که این ممنوعیت از امروز (دوشنبه ۵ فوریه) اجرایی شده است.

در ماه‌های اخیر و در تب و تاب صعود قیمت ارزهای دیجیتال بخصوص بیت‌کوین، بسیاری از مشتریان این بانک‌‌ها، با کارت‌های اعتباری اقدام به خرید کردند ولی هم اکنون که بازار در حال افول است این بانک‌ها نگرانند مشتریان نتوانند بدهی کارت‌های اعتباری خود را پرداخت کنند.

بعضی از موسسات مالی آمریکایی نظیر سیتی گروپ و جی پی مورگان هم دست به ممنوعیت مشابهی زده‌اند.

این قانون البته شامل حساب‌های جاری نمی‌شود.


بیت‌کوین یک روش پرداخت دیجیتال است که بر مبنای رمزنگاری و با شبکه‌ای از کامپیوترها ممکن می‌شود. بیت‌کوین ارزی نیست که بانک مرکزی داشته باشد و نقل و انتقال‌ها با تایید در شبکه ممکن می‌شود.

اعضای این شبکه می‌توانند با حل مسائل ریاضی بیت‌کوین‌های جدید استخراج کنند.

هر بیت‌کوین زنجیره‌ای دیجیتال از سوابق تراکنش دارد ( blockchain) که به صورت توزیع‌شده روی شبکه ذخیره‌سازی و به روزرسانی می‌شود.

زنجیره بیت‌کوین ظرفیت اضافه شدن یک مگابایت اطلاعات در هر ۱۰ دقیقه را دارد.


حق نشر عکس AFP
Image caption بعضی بانک‌ها نظیر لویدز خرید ارزهای مجازی با کارت‌های اعتباری را ممنوع کرده‌اند

شرکت فیس‌بوک هم اخیرا اعلام کرده اجازه تبلیغات درباره ارزهای دیجیتال را نخواهد داد.

جهش قیمت بیت کوین از اواخر ماه نوامبر (۲۰۱۷) اتفاق افتاد که ارزش هر بیت‌کوین از ۸ هزار دلار تا نزدیکی ۲۰ هزار دلار در شانزدهم دسامبر پیش رفت و این در حالی بود که در ژانویه پارسال (۲۰۱۷) این ارز دیجیتال حدود هزار دلار معامله می‌شد.

این هجوم بین‌المللی باعث افزایش تقاضا شد و قیمت این ارز دیجیتالی بشدت بالا رفت.

در همان زمان بعضی از فعالان بازار و کارشناسان این افزایش بی‌سابقه قیمت را به "حباب" تشبیه کردند.

این پول مجازی تحت نظارت نهادهای مالی و بانکی خاصی نیست از همین رو می‌تواند بسیاری از نهادهای ناظر را دور بزند که همین مایه نگرانی آنها شده است.

ژاپن از معدود کشورهایی است که پرداخت با بیت‌کوین را به رسمیت می‌شناسد.

با افزایش اشتیاق خرید بیت کوین در ایران بعضی صرافی‌ها اقدام به خرید و فروش بیت کوین کرده‌اند و این در حالی است که بعضی کارگزاران ایرانی هم امکان عرضه آنلاین این ارز دیجیتالی را فراهم کرده‌اند.

بعضی دیگر از شهروندان ایرانی در ماه‌های اخیر از مسدود شدن حساب‌های خود در کارگزاری‌های بین‌المللی عرضه کننده ارزدیجیتال نظیر بیترکس خبر داده بودند.

با توجه به سردرگمی قانونی درباره این ارز دیجیتال بعضی دیگر از مسئولان ایرانی از اساس منکر قانونی بودن معامله آن هستند؛ دست‌کم تا زمانی که در این باره تعیین تکلیف شود.

بانک مرکزی ایران در ماه‌های اخیر مکررا درباره معامله بیت کوین و "ریسک" بالای خرید و فروش آن هشدار داده است.