صرافان کابل به اعتصاب پایان دادند

این صرافان برای چهار روز دروازه سرای شاهزاه را بسته‌ بودند

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

این صرافان برای چهار روز دروازه سرای شاهزاه را بسته‌ بودند

صرافان کابل پس از چهار روز به اعتصاب خود پایان داده‌اند. صرفان می‌گویند که پیشنهادهای آنان از سوی بانک مرکزی افغانستان پذیرفته شده ‌است.

اعضای صرافان و خدمات پولی افغانستان به دنبال اعلام یک مقرره جدید از طرف بانک مرکزی افغانستان از روز چهارشنبه گذشته اعتصاب کاری کرده بودند.

آنان برای پایان اعتصاب خودشان پیشنهاد ۲۲ ماده‌ای را به بانک مرکزی افغانستان داده بودند ولی بانک مرکزی اعلام کرده بود که شماری از خواسته‌های آنان مخالف قانون است.

میرافغان صافی، رئیس این اتحادیه امروز ۲۲ دلو/بهمن به بی‌بی‌سی گفت که بانک مرکزی تمام پیشنهادهای آنان را به جز دو مورد پذیرفته است.

آقای صافی دلیل عدم ارایه گزارش از صرافی‌ها را وضعیت بد امنیتی در این کشور اعلام کرد که می‌تواند مشکلات امینتی را برای صرافان ایجاد کند.

دولت افغانستان در سال ۲۰۱۴ قانون پولشویی را تحت فشار نهادهای مالی بین المللی تصویب کرد. بانک مرکزی افغانستان در آن زمان اعلام‌ کرد درصورتی که این قانون تا ماه ژانویه ۲۰۱۴ به تصویب نرسد بانکهای افغانستان در فهرست سیاه بانک‌های معتبر جهان قرار خواهد گرفت.

روز گذشته ایمل هاشور، سخنگوی بانک مرکزی افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که پیشنهاد صرافان به بانک مرکزی افغانستان رسیده و بعضی از مواردی که صرافان پیشنهاد کرده‌اند حل شده ولی بعضی ازموارد خلاف قانون است و بانک مرکزی نمی‌تواند که قانون را نقض کند.

او گفت که یکی از خواسته‌های صرافان گرفتن سپرده‌های مردم و دوباره قرضه دادن آن به مردم است که این کار براساس قانون از وظایف بانکها است نه صرافان.

به گفته او، وظیفه صرافان حواله و تبادله پول است.

آقای هاشور تاکید کرد که مورد دیگر نیز گزارش از خدمات پولی صرافان است. براساس قانون صرافان موظف هستند تا معاملات پولی بیشتر از ۵۰۰ هزار افغانی (هفت هزار دلار) را به بانک مرکزی گزارش بدهند ولی صرافان به این کار تن نمی‌دهند.

منبع تصویر، vop

توضیح تصویر،

آقای دانش معاون دوم رئیس جمهوری افغانستان نیز دیروز در دیدار با صرافان افغانستان بر اهمیت شفافیت در فعالیت‌های خدمات پولی در کشور تاکید کرده است

او گفت که هدف این کار مشخص شدن سرچشمه این نوع درآمدها است و "این کار باعث استحکام، بهبود، سالم بودن و پویا شدن نظام مالی می‌شود".

سخنگوی بانک مرکزی افغانستان مشکل سوم را محدود شدن دادن جواز فعالیت به صرافان و کسانی که خدمات پولی را انجام می‌دهند، عنوان کرد. به گفته او اکنون ۳۳۰۰ صراف و مرکز خدمات پولی از بانک مرکزی جواز گرفته‌اند که ۱۲۰۰ آن در کابل است.

به گفته او، این تعداد، در مقایسه از تعداد صرافی‌های کشورهای همسایه بیشتر است.

او گفت که براساس مقرره جدید بانک مرکزی، رئیس سراسری صرافان و خدمات پولی باید جواز فعالیت از بانک مرکزی افغانستان را داشته باشد، ولی رئیس کنونی جواز فعالیت ندارد.

معاملات پولی غیررسمی اکنون از مشکلات جدی دولت افغانستان است. گفته می‌شود که نیروهای شورشی مخالف دولت، قاچاقچیان مواد مخدر، شبکه‌های قاچاق انسان و سایر مجرمان پول‌های خود را از این طریق از محلی به محل دیگر منتقل یا به خارج از افغانستان می‌فرستند.

در بحران کابل بانک نیز که به عنوان بزرگترین بحران بانکی افغانستان یاد می‌شود، یکی از صرافی‌های سرای شاهزاده بیشترین پول این بانک را به خارج از افغانستان منتقل کرده بود.

مسئولان سرای شاهزاده این ادعا‌ها را رد کرده و همواره گفته‌اند که بر روند فعالیت پولی در افغانستان نظارت کافی دارند.