پروژه‌های تاپی، انتقال برق، خط آهن و کابل نوری رسما در افغانستان آغاز شد

افغانستان

منبع تصویر، Arg

توضیح تصویر،

مقام های ارشد چهار کشور در مراسم آغاز این طرحهای بزرگ اقتصادی حضور داشتند.

با حضور رئیس جمهوری ترکمنستان و افغانستان، نخست وزیر پاکستان و وزیر دولت در امورخارجی هند، کار پروژه انتقال گاز ترکمنستان به پاکستان و هند از طریق افغانستان (تاپی)، انتقال برق ۵۰۰ کیلو ولت ترکمنستان به پاکستان (تاپ)، امتداد خط آهن ترکمنستان به داخل افغانستان و امتداد کابل نوری در مسیر تاپی رسما در افغانستان آغاز شد.

این مراسم با حضور محمداشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، قربانقلی بردی محمدوف، رئیس‌جمهوری ترکمنستان، شاهد خاقان عباسی، نخست وزیر پاکستان و مبشرجاوید اکبر، وزیر دولت در امور خارجه هند همراه بود.

آقای غنی در این مراسم، آغاز این طرح‌های بزرگ اقتصادی را "پیام احیای مجدد، امید و اطمینان" از هرات به منطقه خواند و گفت که چهار کشور هند، پاکستان، ترکمنستان و افغانستان تاریخ مشترک همکاری را خواهند ساخت.

او با اشاره به گذشته تاریخی هرات گفت که این شهر قبل از این نیز چهار راه آسیا بود و دوباره می‌خواهد این نقش را بدست آرد.

رئیس جمهوری افغانستان گفته که مردم هرات، نیمروز، قندهار و هلمند تعهد دارند تا در کنار نیروهای امنیتی در راستای سرعت کار و تامین امینت این پروژه‌ها همکاری کنند.

همچنین آقای غنی وعده داد که دولت افغانستان نیز از هیج اقدامی جهت اجرای این پروژه‌های بزرگ اقتصادی کوتاهی نخواهد کرد.

او گفت که افغان‎ها اسیر گذشته نیستند، آینده نگرند، با هیج کشوری دشمنی ندارد، تنها منافع ملی خود را می‌خواهد حفظ کنند و هدفشان نیز این است که محور همکاری منطقه‌ای باشند.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

آقای غنی ابراز امیدواری کرد که نوع همکاری بر سر اجرای پروژه های کنونی قدمی باشد برای پایه‌گذاری همکاری وسیع و همه جانبه منطقه‌ای.

او گفت که پروژه تاپی می‌تواند باعث تغییر در زندگی و اقتصاد مردم افغانستان و سایر کشورهایی شود که از آن مستفید می‌گردد.

به گفته او همکاری منطقه‌ای این کشورها را از فقر به ثروت می‌رساند.

مبشر جاوید اکبر، نیز در این مراسم با اشاره به عبور امروزش از مرز میان افغانستان و ترکمنستان گفت: "امروز ما بدون مشکل از مرز عبور کردیم و باید ابزاری باشیم که مردم ما نیز برای تجارت و سیاحت بتوانند از این مرزها به سادگی عبور کنند."

او گفت که "نباید دیوارهای در برابر همدیگر ایجاد کنیم، زیرا اشتباه‌های که پدران ما کرده بودند، بهای آنرا ما می‌پردازیم و نباید فرزندان ما فردا، بهای اشتباه‌های ما را بپردازند."

آقای اکبر گفت که احیایی راه ابرشیم قدیمی با اجرای پروژه تاپی دوباره تصور می‌شود و تاکید کرد که دیدگاه مشترک همه باید همکاری در راستای ایجاد صلح و امنیت باشد.

او گفت که هند اکنون نیاز شدید به انرژی و گاز دارد و از طرح‌های همانند تاپی حمایت می‌کند.

منبع تصویر، Arg

توضیح تصویر،

آقای غنی همچنین وعده داد که دولت افغانستان نیز از هیج اقدامی جهت اجرای این پروژه‌های بزرگ اقتصادی کوتاهی نخواهند کرد