قیمت خودرو در ایران؛ اختلاف قیمت کارخانه و بازار افزایش یافت

خودرو حق نشر عکس AFP

بر اساس گزارش‌ها از ایران، اختلاف قیمت خودرو در کارخانه با بازار آزاد به شدت افزایش یافته و به التهاب بازار دامن زده است.

بعضی خبرگزاری‌های دولتی در ایران با مقایسه این دو قیمت از اختلاف چند ده میلیون تومانی در قیمت بعضی خودروها خبر داده‌اند.

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در گزارشی امروز سه‌شنبه (۲۲ خرداد) قیمت کارخانه مزدا ۳ تیپ سه تحویل کارخانه را ۱۳۱ میلیون تومان اعلام کرده که قیمت آن در بازار آزاد به ۲۱۵ میلیون تومان رسیده است.

اختلاف قیمت خودروی تحویل کارخانه با بازار آزاد
قیمت کارخانه (میلیون تومان) قیمت در بازار آزاد (میلیون تومان)
مزدا سه تیپ ۳ ۱۳۱ ۲۱۵
پژو ۲۰۰۸ ۱۱۵ ۲۰۶
سراتو ۱۱۳ ۱۶۴
هیوندای اکسنت ۱۱۵ ۱۵۳
منبع: ایسنا

در نمونه دیگری ایسنا به پژو ۲۰۰۸ اشاره کرده که قیمت کارخانه آن ۱۱۵ میلیون تومان است ولی در بازار آزاد ۲۰۶ میلیون تومان به فروش می‌رود.

بر اساس گزارش‌هایی که رسانه‌های دولتی در ایران منتشر کرده‌اند خودروهای تولید داخل هم وضعیت مشابهی را تجربه می‌کنند؛ هر چند این اختلاف قیمت کمتر است.

بر همین اساس خودروهایی نظیر پژو ، پراید و سمند هم از این افزایش اختلاف قیمت بی نصیب نبوده‌اند.

بعضی از فعالان در بازار خودرو این افزایش قیمت را به کمبود عرضه نسبت داده‌اند ولی وزارت صنعت، معدن و تجارت "دلالان و واسطه‌ها" را مقصر وضعیت اخیر دانسته است.

امیرحسین قناتی، مدیرکل صنایع خودروی وزارت صنعت، معدن و تجارت در یک برنامه تلویزیونی وعده آرام شدن بازار را تا یک ماه آینده داده و گفته: "در عرضه خودرو مشکلی به وجود نیامده بلکه هجوم نقدینگی سرگردان به بازار خودرو و افزایش تقاضا این حاشیه افزایش قیمت ها را به وجود آورده است."

او همچنین گفته است: "امسال بالغ بر ۲۶۰ هزار دستگاه خودرو تولید شده که در مقایسه با تولید مدت مشابه پارسال بیش از ۳۵ درصد افزایش یافته است."

حق نشر عکس Tasnim

خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های بزرگ جهانی باعث شد چند خودروساز بزرگ اخیرا از پایان همکاری با ایران خبر دهند.

دیروز (دوشنبه ۲۱ خرداد) ولی ملکی، یکی از اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس ایران گفت دو شرکت خودروسازی مزدا و هیوندای به دلیل تحریم‌های آمریکا، قراردادهای خود را با ایران لغو کرده‌اند.

آقای ملکی گفته است: "این تولیدکنندگان در صحبت‌های خود مطرح می‌کردند که چندین برابر منافعی که در ایران دارند در آمریکا دارند و آن را فدا نمی‌کنند."

"گروه بهمن" که ارایه دهنده محصولات و خدمات مزدای ژاپن و هیوندای کره جنوبی در ایران است خودروی چینی هاوال را جایگزین مزدا کرده است.

گرانی خودرو در ایران در حالی است که خبرگزاری تسنیم به نقل از رضا شیوا، رئیس شورای رقابت از صدور مجوز افزایش ۵.۶ تا ۷.۱ درصدی قیمت محصولات ۳ خودروساز داخلی خبر داده است.

این سه شرکت شامل ایران خودرو، سایپا و مدیران خودرو است که بخشنامه جدید افزایش قیمت "از اول تیر اجرایی می‌شود."

در ایران قیمت خودروهای زیر ۴۵ میلیون تومان از سوی شورای رقابت تعیین می‌شود.

سعید موتمنی، رییس اتحادیه فروشندگان اتومبیل تهران گفته است: "امروز به دلیل خروج پژو و رنو از صنعت خودرو، شرکت‌ها نتوانستند تولید خود را به موقع تحویل بدهند و همانطور که شاهد بودیم شرکت سایپا بخشنامه‌ای ارایه کرده که در آن به کسانی که ساندرو ثبت نام کردند گفته می‌توانند در ازای آن ال ۹۰ تحویل بگیرند."

دیروز تصویری از بخشنامه سایپا در رسانه‌ها منتشر شد که نشان می‌داد این خودروساز به ثبت نام کنندگان رنوی ساندر، خودروی تندر ۹۰ تحویل می‌دهد.

این شرکت البته بعدا در توضیحی اعلام کرد این طرح کاملا "اختیاری" است.

حق نشر عکس Ilna
Image caption بنابر اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت امسال (۱۳۹۷) تا کنون بیش از ۲۶۰ هزار خودرو در ایران تولید شده که در مقایسه با تولید مدت مشابه پارسال بیش از ۳۵ درصد افزایش داشته است

فعالان بازار خودرو البته برای جهش اخیر قیمت خودرو در بازار ایران دلایل دیگری هم ارائه کرده‌اند.

عده‌ای از آنها بر این باورند که افزایش قیمت دلار مبادله‌ای از ۳۷۵۰ تومان به دلار "تک نرخی"۴۲۰۰ تومانی هزینه‌ها را برای خودروسازان بالا برده است.

بانک مرکزی ایران در اواخر فروردین ماه، زمانی که دلار به مرز شش هزار تومان رسید ارزهای خارجی را "تک نرخی" اعلام کرد.

عده دیگری از فعالان بازار خودرو، قطع فعالیت بعضی از خودروسازان خارجی در ایران در پی خروج آمریکا از برجام را یکی از دلایل اصلی افزایش قیمت خودرو در ایران عنوان کرده‌اند که حتی برای خودروهای پیش فروش شده هم مشکلاتی ایجاد کرده است.

بعد از توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های بزرگ جهانی در سال ۲۰۱۵ میلادی و متعاقب آن لغو تحریم‌های بین‌المللی، بعضی از خودروسازان اروپایی نظیر پژو-سیتروئن، رنوی فرانسه و فولکس واگن آلمان همکاری خود را با ایران شروع کردند یا از سر گرفتند.

یکی از بزرگترین قراردادها با شرکت خودروسازی رنوی فرانسه برای تولید سالانه ۱۵۰ هزار خودرو در ایران امضاء شد که ارزش این قرارداد ۶۶۰ میلیون یورو یا حدود ۸۰۰ میلیون دلار اعلام شد.

پس از اعلام تصمیم آمریکا برای خروج از توافق هسته‌ای ایران و بازگرداندن تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه ایران و شرکای اقتصادی آن، در هفته‌های اخیر چندین شرکت‌های اروپایی اعلام کردند که فعالیت‌هایشان را در ایران تعلیق می‌کنند تا مشمول تحریم‌های آمریکا نشوند.

لغو قرارداد مزدا و هیوندای با ایران در حالی اخیرا اعلام شده که پیشتر گروه خودروسازی فرانسوی پی‌اس‌ای (مجموعه‌ای که قبلا نامش پژو-سیتروئن بود) گفته بود که برای پرهیز از تحریم‌های آمریکا، فعالیتش را در ایران تعلیق می‌کند.

این مجموعه بزرگ فرانسوی گفته بود تعلیق فعالیت‌هایش در ایران لطمه مالی به این شرکت نمی‌زند چون به گفته آنها، فقط یک درصد از سود کلی آنها از فعالیتشان در ایران بوده است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، حدود یک ماه پیش رسما کشورش را از توافق هسته‌ای میان ایران و شش قدرت جهانی خارج کرد.

براساس فرمانی که او امضا کرد تحریم‌های هسته‌ای ایران که بر اساس برجام تعلیق شده بود، طی یک دوره زمانی برمی‌گردد.

در آن زمان آمریکا به کشورهای دیگر بین ۹۰ تا ۱۸۰ روز برای اجرای تحریم های ایران فرصت داد.

موضوعات مرتبط