وزیر نفت ایران شخص ترامپ را مسئول بی‌ثباتی بازار نفت دانست

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران، گفت که افزایش اخیر قیمت نفت عمدتا به دلیل تحریم‌های تازه آمریکا علیه ایران و ونزوئلا بوده است

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران، "شخص دونالد ترامپ"، رئیس جمهور آمریکا، را مسئول بی‌ثباتی در بازار نفت و افزایش قیمت آن دانسته است.

به گزارش امیر پایور، خبرنگار اعزامی بی‌بی‌سی فارسی به سمینار اوپک در شهر وین آقای زنگنه گفته است که دونالد ترامپ نمی‌تواند انتظار داشته باشد که اوپک علیه دو عضو بنیان‌گذار خود، ایران و ونزوئلا، اقدام کند.

وزیر نفت ایران گفت که افزایش اخیر قیمت نفت عمدتا به دلیل تحریم‌های تازه آمریکا علیه ایران و ونزوئلا بوده است.

آقای ترامپ بعد از اعلام خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران (برجام) گفت که تحریم‌های آمریکا علیه ایران که به دلیل برجام رفع شده بود، دوباره باز می‌گردد.

در حالی که بخشی از تحریم‌های ایران صنعت نفت را هدف می‌گیرد، درباره ونزوئلا مستقیما تحریم نفتی وضع نشده، اما اقتصاد این کشور با بحران روبرو است و تولید نفت آن کاهش یافته است.

آقای ترامپ یک هفته پیش از سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، انتقاد کرد و این سازمان را مسئول افزایش بهای نفت دانست.

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران در پاسخ به سوال بی‌بی‌سی فارسی درباره دلیل مخالف ایران با افزایش تولید نفت اوپک گفت که دلیل افزایش قیمت استفاده از نفت به عنوان ابزار سیاسی است و ایران این مسئله را نمی‌پذیرد.

سمینار بین‌المللی اوپک با حضور وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو و غیر عضو این سازمان و همین طور روسای شرکت‌های بزرگ نفتی جهان از امروز چهارشنبه ۲۰ ژوئن/۳۰ خرداد در وین آغاز شده است.

این سمینار هر ۳ سال یک بار برگزار می‌شود و با نشست وزیران که هر شش ماه یکبار برگزار می‌شود متفاوت است.

نشست وزیران کشورهای عضو اوپک روز جمعه (۲۲ ژوئن) برگزار خواهد شد.

جنجال عربستان و روسیه

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

این نشست چند روز بعد از آن برگزار می‌شود که عربستان، بزرگ‌ترین تولیدکننده اوپک و روسیه، بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت جهان، خواهان افزایش سقف تولید اوپک برای کنترل قیمت شده‌اند.

روسیه اعلام کرد که این کشور و عربستان سعودی قصد دارند از اوپک بخواهند تا برای سه ماهه سوم سال جاری میلادی میزان تولید نفت را تا ۱.۵ میلیون بشکه در روز افزایش دهند.

ایران و تعدادی دیگر از کشورهای عضو اوپک مخالف این پیشنهاد هستند و نگرانند که چنین اقدامی باعث افت شدید قیمت نفت شود.

یک عضو ارشد هیئت یک کشور عرب خلیج فارس به خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در وین گفت: "حتی بین کشورهای عرب خلیج فارس هم درباره افزایش سطح تولید اتفاق نظر وجود ندارد، و تازه منظورم قطر نیست چون نماینده قطر در جلسه مشترک وزیران نفت عرب خلیج فارس اصلا حضور نداشت."‌

سهیل مزروعی، وزیر انرژی امارات و رئیس دوره ای اوپک امروز در وین گفت که هیچ کشوری به تنهایی نمی‌تواند بازار نفت را مدیریت کند، نه اوپک و نه کشورهای غیر اوپک (شامل روسیه).

نشست مشترک کشورهای تولید کننده نفت اوپک و غیر اوپک با حضور روسیه روز شنبه ۲۳ ژوئن برگزار می‌شود و بنا بر گزارش‌ها وزیر نفت ایران در این نشست شرکت نخواهد کرد.