'نگرانی' بوئینگ از نبرد تجاری آمریکا و چین

Dennis Muilenburg, Chairman, President, and CEO, The Boeing Company, حق نشر عکس Getty Images

مدیر شرکت بوئینگ در مورد خسارات بالقوه نبرد رو به گسترش تجاری میان آمریکا و چین هشدار داده است.

دنیس مایلنبرگ مدیر اجرایی این شرکت عظیم که علاوه بر ساخت هواپیما در صنعت فضا هم دست دارد گفت: "رشد و نمو سالم صنعت هوافضا به تجارت آزاد بستگی دارد."

او گفت نگران است که تعرفه ها می تواند هزینه تولید را در صنعت هواپیماسازی بالا ببرد و افزود: "بخش هوافضا در همه جای جهان فواید اقتصادی به همراه دارد."

درحالی که آمریکا و چین در ماه های اخیر درحال اعمال تعرفه بر کالاهای یکدیگر بوده اند - نبردی که با ابتکار دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا شروع شد - آقای مایلنبرگ گفت که می خواهد "راه حل های دیگری" برای اختلافات تجاری پیدا شود.

"ما نگرانیم این وضع بر هزینه های زنجیره عرضه اثر بگذارد - اما این زنجیره ها از دو طرف (میان چین و آمریکا) جاری است، این یک شبکه درهم تنیده جهانی است."

او که پیش از شرکت در نمایشگاه هوایی فارنبرو در اطراف لندن با خبرنگاران صحبت می کرد گفت که کاخ سفید به استدلال های شرکت او گوش می دهد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption گفته می شود آقای مایلنبرگ روابط خوبی با دونالد ترامپ دارد

او گفت "ما کاملا با هر دو دولت در تماس بوده ایم، صدای ما شنیده می شود" و ابراز امیدواری کرد که "راه حل خوبی" برای این اختلافات پیدا شود.

آمریکا در ماه جاری تعرفه هایی بر کالاهایی به ارزش ۳۴ میلیارد دلار از چین اعمال کرد. چین در واکنش تعرفه های مشابهی بر واردات از آمریکا مثل گوشت خوک و دانه های سویا معرفی کرد.

آقای ترامپ اکنون پیشتر رفته و چین را به اعمال تعرفه های دیگری بر ۲۰۰ میلیارد دلار کالا تهدید کرده است. چین هم گفته که تلافی می کند.

آمریکا همچنین تعرفه ای ۲۵ درصدی بر فولاد و ده درصدی بر آلومینیوم وارداتی از اتحادیه اروپا، مکزیک و کانادا اعمال کرده است.

همه اینها باعث نگرانی نسبت به کند شدن روند رشد اقتصادی جهان شده است.

آقای مایلنبرگ گفت که بوئینگ هنوز تاثیر تعرفه ها را حس نکرده است اما افزود که "شعارها درباره اقدامات بالقوه تنبیهی برای ما مایه نگرانی است."