سقوط شدید ارزش سهام فیسبوک به دلیل رشد مایوس‌کننده

Silhouettes of mobile users are seen next to a screen projection of Facebook logo in this picture illustration taken March 28, 2018.

منبع تصویر، Reuters

روز چهارشنبه سهام شرکت فیسبوک بیش از ۲۰ درصد سقوط کرد که به دلیل یاس سرمایه گذاران از درآمد این شبکه اجتماعی و میزان رشد کاربران آن بود.

این شرکت که به دلیل نحوه رسیدگی به اخبار جعلی در سایت خود و حفظ حریم خصوصی با واکنش منفی روبرو بوده گفت که در پایان ماه ژوئن دو میلیارد و ۲۳۰ میلیون کاربر فعال داشت.

این ۱۱ درصد بیشتر از ژوئن ۲۰۱۷ است با این حال آهسته ترین رشد در دو سال اخیر به حساب می آید.

این شرکت همچنین به سرمایه گذاران هشدار داد که رشد هزینه ها در سال ۲۰۱۹ از افزایش درآمد پیشی خواهد گرفت که حاصل آن سود کمتر است.

فیسبوک گفت انتظار آهسته شدن روند افزایش درآمد را دارد چون مردم از ابزارهای تازه برای محدود کردن آگهی استفاده می کنند.

این شرکت همچنین در نظر دارد میلیاردها دلار صرف بهبود شیوه های نظارت بر محتوا، ردگیری آگهی دهندگان و نحوه استفاده از داده های کاربران کند.

به علاوه این شرکت که همچنین مالک اینستاگرام و واتس اپ است درحال سرمایه گذاری در امکانات تازه مثل واقعیت مجاری و ویدئو است.

سهام فیسبوک ابتدا حدود ۱۲ درصد سقوط کرد اما سقوط آن با فاش شدن میزان هزینه ها سرعت گرفت.

دانیل ایوز استراتژیست ارشد در موسسه "جی بی اچ اینسایتس" گفت که چشم انداز عملکرد شرکت "کابوس وار" است.

او گفت: "آنها چشم انداز خیلی مایوس کننده ای را برای نیمه دوم سال و سال ۲۰۱۹ ترسیم کردند و این فشار زیادی به سهام شرکت در کوتاه مدت وارد می کند."

سود فیسبوک در سه ماهه اول سال ۵ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار بود که ۳۱ درصد بیشتر از دوره مشابه ۲۰۱۷ است.

درآمد شرکت بیش از ۱۳ میلیارد دلار بود که ۴۲ درصد بالاتر از سال پیش است اما هزینه ها با سرعت بیشتری افزایش یافته یعنی ۵۰ درصد از مدت مشابه سال پیش بالاتر رفته و به ۷ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار رسیده است.