حراست وزارت اقتصاد ایران آمریکا را در 'اغتشاش ارزی' مقصر دانست

دلار و ریال حق نشر عکس AFP

مرکز حراست وزارت امور اقتصاد و دارایی ایران در گزارشی وزارت خارجه و وزارت دارایی آمریکا را متهم کرده است که به واسطه همسایگان ایران به "القای شوک‌های زمان‌بندی شده" برای ضربه به ریال ایران می‌پردازند.

حراست وزارت اقتصاد می‌گوید که عده‌ای در داخل ایران در معاملات ارزی هدایت‌شده از طرف آمریکا مشارکت دارند، البته اغلب آنها "از هدایت چنین ساز و کار اطلاعاتی آمریکا اطلاع نداشته و تصور می‌کنند در فرآیند عملیات سوداگران بازار، مشارکت و کسب سود می‌کنند."

از آغاز سال جاری خورشیدی، ریال ایران در بازار آزاد بیش از نیمی از ارزش خود را در برابر ارزهای خارجی، مانند دلار و یورو از دست داده است.

با خروج آمریکا از برجام، دور دوم تحریم‌های این کشور علیه ایران، شامل تحریم صنعت نفت و نظام بانکی ایران، کمتر از دو ماه دیگر اجرا می‌شود.

یکی از اقدامات اصلی نهادهای حکومتی ایران برای مقابله با بحران اقتصادی جاری، برخورد امنیتی و قضایی با کسانی است که به "اخلال" در بازار متهم شده‌اند.

حراست وزارت اقتصاد می‌گوید که برنامه آمریکا برای شوک ارزی شامل "شناسایی، جذب و هدایت سرمایه‌های ایرانیان برای ایجاد اخلال در نظام اقتصادی و فراخوان ریال و چک‌های مسافرتی از مناطق مرزی" است.

گزارش مرکز حراست مدعی است که کارگزاران ارزی در کشورهای همسایه ایران، که مبادلات ارزی عمده‌ای با بازار ایران دارند، در "عملیات جمع آوری دلار" مشارکت دارند.

همین گزارش می‌گوید که وزارت خارجه و وزارت داریی، با همکاری نهادهای اطلاعاتی آمریکا عملیات ادعایی را هدایت می‌کنند.

در آنچه رسانه‌های ایرانی از گزارش حراست وزارت اقتصاد منتشر کرده‌اند مستنداتی برای عملیات مورد بحث ارائه نشده است.