ورشکستگی سکه ثامن؛ تردید درباره حضور مالک در ایران

سکه ثامن حق نشر عکس Sekehsamen
Image caption مشخص نیست که این اطلاعیه قوه قضاییه چگونه بر روی سایت قرار گرفته است

در حالی که نگرانی‌ها درباره احتمال خروج مدیر سایت سکه ثامن از ایران افزایش یافته، قوه قضاییه ایران اطلاعیه‌ای را بر روی سایت قرار داده است.

در این اطلاعیه که بازپرس پرونده آن را صادر کرده، از مدیران و دست‌اندرکاران این شرکت خواسته شده نگرانی سرمایه‌گذاران رفع شود و در صورت همکاری قوه قضاییه در کنار آنها خواهد بود.

از آنها همچنین خواسته شده خود را دادسرا معرفی کنند.

نگرانی‌ مالباختگان در حالی است که هنوز مشخص نیست فرهاد زاهدی فر، مدیر عامل این موسسه هنوز در ایران باشد.

دو روز پیش (یکشنبه اول مهر) غلامحسین محسنی اژه‌ای در یک نشست خبری با خبرنگاران گفته بود: "طرف اصلی در دسترس نیست و اینکه آیا فرار کرده یا از کشور خارج شده مشخص نیست ولی دسترسی به او نیست که از آن اطلاع ندارم ولی برخی خبرها هست که از کشور خارج شده است."

سخنگوی قوه قضاییه البته گفته حساب‌های مدیر این سایت مسدود شده و او "ممنوع الخروج هم هست البته اگر خارج نشده باشد."

بنابر اعلام قوه قضاییه تا دو روز پیش ۶۰۰ نفر از این موسسه شکایت کرده بودند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
#شما؛ چرا مردم به موسسه سکه ثامن اعتماد کردند؟

سکه ثامن دو سال پیش با مجوز واحد صنفی فروش طلا در شهرستان بناب آذربایجان شرقی فعالیت خود را آغاز کرد اما پس از مدتی به تهران انتقال یافت.

این موسسه در خرید و فروش آنلاین انواع سکه‌های طلا و همچنین طلای آب شده فعالیت داشت و هزاران کاربر از این طریق معامله می‌کردند.

بیش از یک هفته پیش بعضی از کاربران گفته بودند امکان برداشت موجودی حساب‌های خود را ندارند و این به نگرانی‌ها درباره سرنوشت پول آنها دامن زد.

پی‌گیری سرمایه‌گذاران مشخص کرد دفاتر این موسسه بسته شده و به تماس آنها پاسخ داده نمی‌شود.

این شرکت در نهایت در اطلاعیه‌ای اعلام ورشکستگی کرد ولی گفته بود "کاربران می‌توانند پول‌های خود را بدون دریافت سودهای غیر متعارف ثبت درخواست کنند."

یکی از سرمایه‌گذاران به خبرگزاری مهر گفته است: "سایت موجودی کاربران از چند میلیون تا چند میلیارد تومان را صفر کرد تا سندی از کلاهبرداری سکه ثامن برای شکایت در دادگاه وجود نداشته باشد. "

بعضی از سرمایه‌گذاران این موسسه به بی‌بی‌سی فارسی گفته‌اند با مشاهده تبلیغ این موسسه در سایت اتحادیه طلا و جواهر و همچنین رسانه‌های رسمی ایران تشویق به معامله از طریق این سایت شده‌اند.

این در حالی است که آیت محمدولی، رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران گفته است: "از نظر اتحادیه این واحد از ابتدا هیچگونه مجوزی برای فعالیت نداشته است."

"سکه ثامن" البته در وبسایت رسمی خود با درج شماره مجوز خود اظهار کرده از اتحادیه طلا و جواهر مجوز داشته است.

قیمت سکه در ماه‌های اخیر همزمان با افزایش قیمت ارزهای خارجی در ایران بالا رفت.

در اواخر خرداد ماه قیمت سکه (طرح جدید) در اوج قیمت به دو و نیم میلیون تومان رسید و دیروز (دوشنبه دوم مهر) در بازار آزاد تا ۴ میلیون ۷۰۰ هزار تومان هم پیش رفت.

کاهش ارزش ریال در ماه‌های اخیر باعث شده عده زیادی برای حفظ ارزش دارایی‌ها خود به خرید کالاهایی نظیر طلا و سکه مبادرت کنند.

موضوعات مرتبط