عاشق حیواناتی که پوست حیوانات را می‌فروشد

فی راجرز می‌گوید به دنبال تهدید به مرگ مجبور شده مغازه‌اش را تعطیل کند
Image caption فی راجرز می‌گوید به دنبال تهدید به مرگ مجبور شده مغازه‌اش را تعطیل کند

فی راجرز، می‌گوید که مجبور شده مغازه‌اش که در آن لباس‌های پوست خز می‌فروخت را تعطیل کند اما هنوز "عاشق" این کار است و نمی‌تواند از فروش آنها دست بردارد.

راجرز ۲۸ ساله مغازه‌اش در استرود بریتانیا را به دلیل اعتراض‌ها در مقابل فروشگاه و توهین‌ها در فضای مجازی تعطیل کرد.

او گفت: "ظلم به حیوانات بد است، ولی به نظرم این که مجبورم کردند کارم را تعطیل کنم، بدتر است. آرزو کردند که از سرطان بمیرم و گفتند پوستم را زنده زنده می‌کنند. یک نفر گفت روی صورتم اسید می‌پاشد و یکی دیگر گفت که مغازه‌ام را به آتش می‌کشد."

چند وقت پیش معترضان بیرون مغازه او تجمع کردند؛ مغازه‌ای که فقط چهار هفته از افتتاح آن می‌گذشت.

فعالان حقوق حیوانات پلاکاردهایی در دست گرفته بودند که روی آن‌ از مردم خواسته شده بود فروشگاه خانم راجرز را بایکوت کنند و او هم تصمیم گرفت که مغازه‌اش را تعطیل کند.

راجرز می‌گوید: "راستش را بخواهید دیگر احساس امنیت نمی‌کردم. آن‌ها می‌گفتند من حیوانات را می‌کشم و یک آزاردهنده حیوانات هستم، اما این درست نیست."

فروختن خز در بریتانیا غیرقانونی نیست اما قانون نسبت به محل تولید آن سخت‌گیر است. دولت ایجاد مزرعه‌های تولید خز را در سال ۲۰۰۳ ممنوع کرد و در حال حاضر خز از کشورهایی مانند چین و روسیه وارد بریتانیا می‌شود.

با وجود ممنوعیت مزارع خز، گردش مالی این تجارت در بریتانیا میلیون‌ها پوند است، ولی سازمان‌های خیریه‌ای مانند "پتا" می‌گویند که واردات خز هم باید ممنوع شود. آن‌ها معتقدند این تجارت غیر انسانی و ظالمانه است و در فرآیند تولید خز، حیوانات تقریبا برای تمام عمر در قفس نگهداری می‌شوند و گاهی پوستشان را زنده می‌کنند.

به نوشته سایت این گروه "۸۵ درصد صنعت خز از پوست حیواناتی است که در مزارع خز نگهداری شده‌اند. این مکان‌ها اغلب بسیار کثیف هستند و معمولا هزاران حیوان برای تمام عمر در قفس‌های سیمی نگهداری می‌شوند."

با این حال فی می‌گوید که فروش محصولاتش عالی است: "وقتی برای چیزی تقاضا وجود دارد و مشتریان آن را می‌خواهند، من هم از فروشش لذت می‌برم. من اجازه دارم آن محصول را بفروشم و خودم هم بپوشم و این کار را هم خواهم کرد."

فی راجرز کت‌هایی می‌فروخت که در آن‌ها از خز حیواناتی مانند روباه، خرگوش و راکون استفاده می‌شد.

او می‌گوید: "مردم با پوشیدن خز احساس فوق‌العاده‌ای پیدا می‌کنند. من به منابعم اطمینان دارد و می‌دانم از کجا خز تهیه کنم. من خزهایم را از دلالی در پاریس می‌گیرم و آن‌ها از چین می‌آیند."

Image caption فی راجرز و سگ‌هایش

با این که فی مغازه‌اش را تعطیل کرده اما همچنان به فروش محصولاتش در فیسبوک و اینستاگرام ادامه می‌دهد. او که از افراد پرمخاطب در شبکه‌های اجتماعی است، می‌گوید عاشق سگ‌ها است و سه توله سگی که دارد "مثل بچه‌هایش" هستند.

"من را آزاردهنده و قاتل حیوانات می‌نامند و این خیلی نارحت کننده است، چون من عاشق سگ‌هایم هستم."

پیش از این هم استفاده از خز طبیعی در لباس با واکنش‌هایی روبرو شده بود. اوایل سال ۲۰۱۸ شرکت "بِربِری" که تولید کننده لباس‌های گران‌قیمت است، اعلام کرد که دیگر از خز طبیعی در لباس‌هایش استفاده نمی‌کند و محصولاتی که دارد را هم به مرور از دسترس خارج می‌کند.