افزایش عرضه و ضعف تقاضا 'باعث کاهش بهای نفت خام در بازار جهانی شده است'

چین

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

پالایشگاه چین - واردکنندگان چینی خرید نفت خود از ایران را به میزان قابل توجهی کاهش داده‌اند

عرضه نفت از جمله توسط اعضای اوپک افزایش یافته که باعث کاهش قیمت در بازار جهانی شده است. همچنین آمار رسمی دولت چین حاکی از کاهش قابل توجه واردات نفتی آن کشور از ایران است.

بهای نفت خام در معاملات بازار نفت در روز پنجشنبه، ١٠ آبان (١ نوامبر)، همچنان روند نزولی خود را ادامه داد و ناظران نفتی دلیل آن را افزایش عرضه نفت خام در آستانه اجرایی شدن تحریم‌های هسته‌ای ایران و همچنین پیش‌بینی رشد کمتر اقتصاد جهانی در ماه‌های آینده دانسته‌اند که باعث ضعف تقاضا برای مواد اولیه و به خصوص نفت خواهد شد.

در چند هفته اخیر، روسیه تولید نفت خام خود را به سطح زمان شوروی سابق افزایش داده، تولید نفت خام آمریکا به ١١ میلیون بشکه در روز رسیده و بررسی عملکرد کشورهای عضو اوپک حاکی از آن است که این کشورها کاهش صادرات نفت ایران در ماه اکتبر را جبران کرده‌اند.

روز پنجشنبه، نفت خام از نوع برنت به قیمت هر بشکه ٧٤ دلار و ٢٥ سنت معامله شد که ٧٨ سنت کمتر از روز گذشته بود و قیمت خرید نفت آمریکا برای تحویل آتی نیز با کاهش ٥٣ سنت به ٦٤ دلار و ٧٨ سنت تنزل کرد.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

تولیدکنندگان اوپک توانستند کاهش صادرات ایران را جبران کنند

در مورد سطح تولید اوپک، بررسی انجام شده توسط خبرگزاری رویترز نشان می‌دهد که در ماه سپتامبر، مجموع تولیدات کشورهای عضو به بالاترین سطح از سال ٢٠١٦ افزایش یافت که بخش عمده آن ناشی از افزایش تولید امارات عربی متحده و لیبی بود.

با توجه به تاثیر افزایش تولید اوپک در کاهش بهای نفت خام، اداره اطلاعات انرژی آمریکا گزارش کرد که برای ششمین هفته پیاپی، این کشور به افزایش ذخایر نفتی خود مبادرت کرده است.

علاوه بر افزایش تولید نفت، پیش‌بینی ضعف تقاضا در ماه‌های آینده نیز در ارزان کردن نفت موثر بوده است.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

تاسیسات نفتی خارک - توقف یا کاهش صادرات نفتی ایران و دسترسی به عواید آن محور اصلی مرحله دوم تحریم آمریکاست

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

کارشناسان اقتصادی هشدار داده‌اند که اختلاف تجاری بین آمریکا و چین ممکن است رشد اقتصادی جهانی را تضعیف کند که نتیجه آن، کاهش تقاضا برای انواع مواد خام از جمله نفت خواهد بود. در ماه اکتبر، ضعف تقاضای داخلی و خارجی برای کالاهای صنعتی چین باعث شد که نرخ رشد این بخش از اقتصاد آن کشور به پائین‌ترین میزان طی دو سال گذشته تنزل کند.

همزمان، واردات نفتی چین ازایران در ماه سپتامبر کاهش قابل توجهی داشته است. آمار منتشر شده توسط گمرک چین نشان می‌دهد که واردات نفتی چین از ایران در ماه سپتامبر از ٢.١٣ میلیون تن، یعنی به طور متوسط حدود ٥١٨ هزار بشکه در روز بالاتر نرفت که ٣٤ درصد کمتر از واردات در ماه سپتامبر سال گذشته میلادی بود.

از آنجا که در هشت ماهه اول سال جاری، واردات نفتی چین از ایران همچنان ٤ درصد از واردات در مدت مشابه سال گذشته بالاتر بود، آمار مربوط به ماه سپتامبر می‌تواند به این معنی باشد که با نزدیک شدن زمان اجرایی شدن تحریم آمریکا، واردکنندگان چینی هم در صدد برآمده‌اند سایر صادرکنندگان نفت را جایگزین ایران کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این آمار نشان می‌دهد که همه کشورهای شرق آسیا، شامل ژاپن، چین و کره جنوبی واردات نفتی خود از ایران را در ماه سپتامبر کاهش دادند.

مرحله دوم تحریم ایران شامل تحریم بخش انرزی و مالی و بانکی ایران از روز ١٣ آبان (٤ نوامبر)، اجرایی خواهد شد و ایالات متحده از مشتریان نفت ایران خواسته است تا واردات خود را متوقف کنند یا هرچه بیشتر کاهش دهند. هدف آمریکا محروم کردن جمهوری اسلامی از درآمدهای ارزی است.