علت سقوط ارزش پول چین چیست؟

  • کاریشما واسوانی
  • بی‌بی‌سی
پول چین

منبع تصویر، Reuters

این روزها هر یک دلار آمریکا حدود هفت یوان چین است. عددی که از زمان بحران مالی سال ۲۰۰۸ میلادی دیده نشده.

ارزش یوان از شاخص‌هایی است که ناظران اقتصادی به آن حساس‌اند، بیش از هرچیز به این دلیل که می‌تواند از نشانه‌های روند جنگ تجارتی چین و آمریکا باشد.

دولت دونالد ترامپ مدعی است دولت چین برای تقویت صادرات این کشور ارزش یوان را عمدا پایین نگه می‌دارد. اما طرف چینی می‌گوید صرفا می‌خواهد از بی‌ثباتی پول ملی‌اش جلوگیری کند.

حرف کدام طرف درست است؟

پیش از هرچیز باید یادتان باشد که پول چین با پول‌های دیگر فرق می‌کند. مبادله آن آزاد نیست. بانک مرکزی چین هر روز یک نرخ راهنما اعلام می‌کند. بازارهای مالی از روی این راهنما می‌فهمند که ارزیابی بانک مرکزی از تغییرات نرخ یوان چیست.

این روزها این عدد راهنما به هفت نزدیک شده. آخرین باری که دلار هفت یوان بود، ده سال پیش بود، در میانه بحران مالی جهانی. (البته یک بار هم اواخر سال ۲۰۱۶ که دونالد ترامپ در کارزار انتخاباتی‌اش به چینی‌ها و سیاست ارزش‌شان حمله کرد، این عدد به هفت نزدیک شد.)

و حالا در روزهای نخست نوامبر ۲۰۱۸، دوباره به این عدد نزدیک شده‌ایم.

واقعیت این است که عدد ۷ معنای خاصی ورای جنبه روانی آن ندارد. آنچه مهم است، روند تغییرات یوان است که به نظر می‌رسد سیر نزولی دارد.

برخی تحلیل‌گران بازار، از جمله جولین اونز-پیچارد از کپیتال اکونومیکس، معتقدند یوان "در ماه‌های آینده زیر فشار خواهد بود" و احتمالا به عدد هفت خواهیم رسید.

رشد اقتصاد آمریکا و کندی رشد اقتصاد چین

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

قرار است روسای جمهور چین و آمریکا ماه نوامبر دیدار کنند

افت یوان چند دلیل دارد. یکی اینکه دلار به خاطر عملکرد اطمینان‌بخش اقتصاد آمریکا و افزایش تدریجی نرخ بهره در این کشور قوی شده. دیگر آنکه رشد اقتصادی چین هم کند شده.

اقتصاد چین در سه ماهه سوم سال جاری میلادی ۶.۵ درصد رشد کرد که پایین‌ترین نرخ رشد اقتصادی این کشور از سال ۲۰۰۹ میلادی است.

ارزیابی کارشناسان کپیتال اکونومیکس این است که اختلاف عملکرد اقتصادی آمریکا و چین باعث "اختلاف در سیاست‌‌های پولی" می‌شود، که غالبا تغییر نرخ مبادله پول چین را در پی دارد.

جنگ تجاری

یکی دیگر از عوامل افت یوان جنگ تجاری چین و آمریکا است. اوایل امسال که دونالد ترامپ فشار را بر دولت چین بیشتر کرد، یوان ناگهان ارزان شد.

مقام‌های آمریکایی مدام به این نکته اشاره می‌کنند که نرخ یوان هم بخشی از جنگ تجاری است و باید به آن پرداخته شود. همین نکته هم فشار را بر پول چین بیشتر می‌کند.

اما نکته جالب این است که افت یوان به خاطر این فشارها در نهایت به سود صادرکنندگان چینی است که جنس‌شان برای کشورهای دیگر ارزان‌تر تمام می‌شود. و این نکته می‌تواند رشد اقتصاد چین را سریع‌تر کند.

پکن بر سر دوراهی

حاصل این همه این است که دولت چین بر سر یک دوراهی قرار گرفته: اگر جلوی افت یوان را نگیرد، ممکن است آقای ترامپ خشمگین‌تر شود و جنگ تجاری بالا بگیرد.

روسای جمهور چین و آمریکا قرار است در ماه نوامبر دیدار کنند و برای فرونشاندن جنگ تجاری راهی بیابند. اگر یوان همچنان افت کند، مذاکرات به مشکل برمی‌خورد و کار برای طرف چینی سخت‌تر می‌شود.

با این حال، برخی کارشناسان معتقدند دولت چین ممکن است چاره‌ای نداشته باشد جز آنکه بگذارد یوان افت کند. به خصوص اگر آقای ترامپ تهدیدهایش را عملی کند و روی همه کالاهای وارداتی از چین تعرفه بگذارد.

چنین تصمیمی می‌تواند رشد اقتصاد چین را کندتر کند و ثبات اقتصادی و سیاسی این کشور را به خطر بیاندازد. قاعدتا دولت چین به هر قیمت شده جلوی این اتفاق را می‌گیرد.