سیر صعودی بازارهای بورس آمریکا پس از تعطیلات کریسمس

میزان سقوط ارزش شاخص های بازارهای بورس و اوراق بهادر آمریکا پیش از تعطیلات کریسمس در یک دهه گذشته بی سابقه بود

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

میزان سقوط ارزش شاخص های بازارهای بورس و اوراق بهادر آمریکا پیش از تعطیلات کریسمس در یک دهه گذشته بی سابقه بود

بازارهای بورس جهان پس از افتی شدید در چند روز اخیر، یک بار دیگر سیر صعودی پیدا کرده است. شاخص داو جونز وال استریت آمریکا روز چهارشنبه ۵ درصد و شاخص نزدک این بورس ۶ درصد افزایش پیدا کرد. در آسیا نیز شاخص بورس نیکی ژاپن صبح پنجشنبه (۲۷ دسامبر) در مبادلات مقدماتی ۳ درصد بالا رفت.

ناظران می گویند میزان فروش محصولات فروشگاه ها در تعطیلات آخر سال حداقل ۵ درصد افزایش داشته است. این رقم بالاترین نرخ در ظرف شش سال گذشته بوده است که از اطمینان مصرف کنندگان آمریکایی به آینده اقتصاد این کشور حکایت دارد.

میزان سقوط ارزش شاخص های بازارهای بورس و اوراق بهادر آمریکا پیش از تعطیلات کریسمس در یک دهه گذشته بی سابقه بود و واکنش تند دونالد ترامپ را در پی داشت که به طور تلویحی جروم پاول، رئیس بانک مرکزی ایالات متحده، را مقصر دانسته بود.

آقای ترامپ در توییتی گفت که "تنها مشکل" اقتصاد آمریکا بانک مرکزی است. کاخ سفید سپس اعلام کرد که رئیس جمهوری آمریکا قصد اخراج رئیس بانک مرکزی را ندارد.

وزیر دارایی آمریکا نیز برای رفع نگرانی سرمایه گذاران تلاش کرده و با روسای شش بانک بزرگ کشورش تلفنی گفتگو کرد.

این تلاطم در خلال تعطیلی بخشی از دولت آمریکا، ادامه تنش تجاری میان آمریکا و چین، و گزارش ها از اشاره آقای ترامپ به اخراج جرومی پاول، رئیس بانک مرکزی، اتفاق افتاد.

آقای ترامپ در سال نخست ریاست جمهوری اش به طور مرتب با اشاره به رشد قوی بازارهای سهام به عملکرد اقتصادی خود می بالید، اما از زمانی که بازارها در سال ۲۰۱۸ دچار تلاطم شدند تلاش کرده آن را به گردن دیگران بیاندازد.

استیون منوچین وزیر دارایی این کشور روز یکشنبه گذشته در اقدامی کم سابقه برای آرام کردم بازار با روسای شش بانک بزرگ این کشور تماس گرفت و این اقدام خود را طی یک بیانیه رسمی اعلام کرد.

او همچنین روز دوشنبه برای رفع نگرانی ها درباره آینده اقتصاد جلسه ای با مدیران سازمان های ناظر بر بازار و مقام های بانک مرکزی داشت. هدف از این کنفرانس تلفنی "بحث درباره هماهنگ کردن تلاش ها برای اطمینان از کارکرد عادی بازار" بود.