عدم انتشار آمار نرخ تورم از سوی بانک مرکزی ایران با انتقادهایی مواجه شد

نرخ تورم

منبع تصویر، cbi.ir

توضیح تصویر،

نرخ تورم اعلام شده در بانک مرکزی ایران. تا نهم دی هنوز آمار آذر اعلام نشده است

عدم انتشار آمار نرخ تورم آذر سال جاری از سوی بانک مرکزی ایران با انتقادهایی رو‌به‌رو شده و شماری رسانه‌ها آن را اقدامی کم‌سابقه خوانده و از آن انتقاد کرده‌اند.

بانک مرکزی ایران معمولا اوائل ماه نرخ تورم ماه پیش را اعلام می‌کند اما این ماه تا کنون از چنین کاری سر باز زده است.

روزنامه خراسان می‌گوید بانک مرکزی ایران، نرخ تورم منتهی به هر ماه را در روزهای چهارم تا ششم ماه بعد منتشر می‌کند که در دی ماه چنین کاری نکرده است. این روزنامه تاخیر در اعلام نورخ تورم آذر را "سئوال برانگیز" خوانده است.

سایت نود اقتصادی می‌گوید روز پنجشنبه سایت رسمی بانک مرکزی برای لحظاتی نرخ تورم آذر ماه امسال را منتشر کرد اما پس از مدت زمان کوتاهی این آمار حذف شد.

این سایت می‌گوید آماری که برای چند دقیقه در سایت بانک مرکزی منتشر و سپس حذف شد تورم ۱۲ ماهه منتهی به آذرماه را ۲۴ درصد و تورم نقطه به نقطه در این ماه را بالای ۴۲ درصد نشان می‌داد.

در صورتی که این آمار صحت داشته باشد، این بیشترین رقم نرخ تورم در ۵ سال گذشته خواهد بود.

روزنامه دنیای اقتصاد می‌گوید در باره آمار حذف شده از سایت با مقام‌های بانک مرکزی ایران تماس گرفته اما جوابی به آنها داده نشده است.

اول دی، مرکز آمار ایران، نرخ تورم ۱۲ماهه منتهی به آذرماه امسال را ۱۸ درصد اعلام کرد که افزایشی ۲.۴ درصدی نسبت به ماه قبل داشت.

منبع تصویر، ISNA

در ایران نرخ تورم از سوی مرکز آمار ایران و بانک مرکزی اعلام می‌شود. مرکز آمار ایران گزارش خود از شاخص بهای مصرف‌کننده را اول هر ماه منتشر می‌کند که نمایانگر وضعیت تورم در ماه پیش است.

آمارهای امسال بانک مرکزی نشان می‌دهد تورم در ایران رو به افزایش است. طبق این آمار، آبان امسال قیمت‌ها ۴۰ درصد نسبت به پارسال افزایش داشتند.

نرخ تورم در دوازده ماه منتهی به آبان ‌ماه امسال (۱۳۹۷) درمقایسه با مدت مشابه سال قبل حدود ۱۸.۴ درصد افزایش داشته است؛ این رقم در مهرماه نزدیک به ۱۶ درصد بود.

صندوق بین‌المللی پول در تازه‌ترین گزارش خود تورم ایران در سال ۲۰۱۹ میلادی را ۳۴.۱ درصد تخمین زده است.