وزارت کشاورزی ایران: به اندازه کافی در انبار گندم داریم

برداشت گندم در استان کردستان

منبع تصویر، Mehr

توضیح تصویر،

وزارت کشاورزی ایران می‌گوید این کشور گندم کافی در انبارهای خود دارد

یک مقام وزارت جهاد کشاورزی ایران گزارش‌ها در باره کمبود گندم و آرد در این کشور را رد کرده و گفته است موجودی گندم، "به اندازه کافی" در انبارهای کشور هست.

یزدان سیف، معاون وزیر جهاد کشاورزی ایران به خبرگزاری ایسنا گفته است "موجودی گندم به اندازه کافی در انبارهای کشور هست و حداقل تا شش ماه آینده نیاز کشور را پاسخ می‌دهد."

اظهارنظر آقای سیف در حالی صورت گرفته که شماری از رسانه‌ها اخیرا از کمبود آرد در برخی نانوایی‌ها خبر داده بودند اما او به خبرگزاری مهر هم گفته است گندم و آرد "به اندازه کافی و با قیمت مناسب" درکشور وجود دارد.

روز گذشته یک مقام انجمن علوم و فنون غلات اصفهان به خبرگزاری ایسنا گفته بود "بی‌توجهی سازمان غله در کنترل ذخیره گندم موجب خالی شدن سیلوهای گندم و انبارهای آرد شده است."

اما آقای سیف گفته است با توجه به وضعیت بارندگی و برآوردهای صورت گرفته، ایران سال آینده وضعیت "بسیار مطلوبی" از حیث گندم خواهد داشت.

رسانه‌های ایران می‌گویند پس از افزایش نرخ دلار در ایران، قاچاق آرد از ایران به کشورهای همسایه به دلیل نرخ پائین آن افزایش گرفته است.

به همین دلیل ۲۲۷ نماینده مجلس ایران اخیرا در نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران خواهان افزایش قیمت گندم شدند و گفتند چنین افزایشی جلوی قاچاق آن را خواهد گرفت.

محمدرضا خواجه، نایب رئیس انجمن علوم و فنون غلات اصفهان گفته است نانوایان کل کشور و استان اصفهان "با کمبود آرد مواجه هستند". او گفته است "دلالان موجب افزایش پنج برابری آرد و گندم در مرز کشور شده‌اند و امروز سرنوشت کمبود گوسفند و گوشت، گرفتار آرد هم شده است."

طی هفته‌های اخیر قیمت گوشت در ایران به دلیل قاچاق دام به کشورهای همسایه این کشور افزایش چشمگیری داشته است.

آقای خواجه گفته است اگر برداشت گندم کافی باشد و دولت نیز با کنترل مرزهای کشور مانع خروج گندم و آرد شود در سال آینده مشکلی نخواهیم داشت." او افزوده است"با وجود ممنوعیت صادرات آرد و گندم، در مرز شلمچه و کردستان همچنان آرد از کشور خارج می‌شود."