افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی؛ احتمال تحریم‌های بیشتر آمریکا علیه ایران

ذ

منبع تصویر، Reuters

قیمت نفت در بازارهای جهانی در معاملات امروز سه‌شنبه (۱۳ فروردین/ ۲ آوریل) افزایش یافته و به بالاترین نرخ در ۵ ماه گذشته (از نوامبر) رسیده است.

هر بشکه نفت برنت با ۳۲ سنت افزایش در معاملات صبح امروز به ۶۹ دلار و ۳۳ سنت رسید که طی پنج ماه گذشته بی‌سابقه بوده است.

اواخر دسامبر قیمت نفت خام برنت به کمتر از ۵۱ دلار هم رسیده بود.

از جمله دلایل افزایش قیمت نفت احتمال اعلام تحریم‌های بیشتر آمریکا علیه ایران، انتشار آمار امیدوارکننده تولید صنعتی در چین و اختلال بیشتر در عرضه نفت ونزوئلا بوده؛ که به قطع برق در یکی از ترمینال‌های صادرات نفت خام این کشور مربوط است.

خبرگزاری رویترز امروز از یکی از مقام‌های ارشد کاخ سفید بدون ذکر نام نقل کرده که "دولت آمریکا تحریم‌های بیشتری علیه ایران را در نظر می‌گیرد که بخش‌هایی از اقتصاد ایران را هدف قرار می‌دهند که تا به حال مورد تحریم قرار نگرفته بودند."

این مقام آمریکایی همچنین گفته است که واشنگتن ممکن است معافیت موردی معامله نفتی با ایران برای هشت کشور را تمدید نکند؛ موعد این معافیت‌ها ماه آینده به پایان می‌رسد.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران از آبان ماه سال پیش به اجرا درآمد و مقامهای آمریکایی بارها گفته‌اند قصد دارند صادرات نفت ایران را به صفر برسانند

تحریم نفتی آمریکا علیه ایران از نوامبر گذشته شروع شد ولی واشنگتن چند کشور از جمله چین، کره جنوبی، ژاپن و ترکیه را بطور موقت از تحریم‌ها معاف کرد تا واردات نفت خود از ایران را کاهش دهند.

ماه پیش هم برایان هوک، مسئول امور ایران در وزارت خارجه آمریکا گفته بود کاخ ‌سفید به دنبال فشار حداکثری بر ایران است و ممکن است معافیت موقت را پس از اتمام مهلت آن در اردیبهشت ماه تمدید نکند.

ایران چهارمین تولید کننده بزرگ نفت در سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) است و عدم تمدید این معافیتها در شرایط تحریم، صادرات نفت ایران را بیش از پیش محدود می‌کند.

به گزارش رویترز، قرار است تحریم‌های جدید در سالگرد خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های بزرگ جهانی، حدود یک ماه دیگر اعلام شود.

مقام ارشد کاخ سفید همچنین گفته است: "ما می‌خواهیم شرکت‌ها بدانند که تجارت با ایران در حال حاضر ایده بسیار بدی است."

تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران از آبان ماه سال پیش به اجرا درآمد و مقامهای آمریکایی بارها گفته‌اند که قصد دارند صادرات نفت ایران را به صفر برسانند.

از زمان خروج آمریکا از برجام تحریم‌های واشنگتن علیه تهران افزایش یافته است.

هفته پیش وزارت دارایی آمریکا اعلام کرد که ۲۵ فرد و شرکت را به دلیل دور زدن تحریم‌ها و انتقال دلار و یورو به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران را به فهرست تحریم‌های خود افزوده است.