مرکز آمار ایران از افزایش نرخ تورم در فروردین ۱۳۹۸ خبر داد

تورم

منبع تصویر، Getty Images

مرکز آمار ایران در اولین گزارش خود درباره نرخ تورم در سال ۱۳۹۸، از افزایش این نرخ در دوازده ماه منتهی به فروردین ماه امسال خبر داده است.

بر اساس گزارش این مرکز که امروز یکشنبه (اول اردیبهشت ماه) منتشر شده، نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به فروردین ماه ١٣٩٨ به ۳۰ و شش دهم درصد رسیده است.

بر همین اساس اقلامی نظیر دخانیات، گوشت قرمز و ماهی، میوه و سبزیجات در این مدت دارای بیشترین تغییر قیمت بوده‌اند.

بنابر اعلام مرکز آمار ایران، نرخ تورم گروه عمده "خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات" در فروردین ماه امسال نسبت به همین ماه در سال ۱۳۹۷ به حدود ۴۴.۹ درصد رسیده است؛ این نرخ برای خانوارهای شهری ۴۵.۱ درصد و برای خانوارهای روستایی ۴۴.۳ درصد اعلام شده است.

شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی (CPI) معیار سنجش تغییرات قیمت کالاها و خدماتی است که توسط خانوارهای ایرانی مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ این شاخص به عنوان وسیله‌ای برای اندازه‌گیری سطح عمومی قیمت‌ کالاها و خدمات مورد مصرف خانوارها، یکی از بهترین معیارهای سنجش تغییر قدرت خرید پول به شمار می‌رود.

نرخ تورم منتهی به هر ماه از محاسبه درصد تغییر متوسط شاخص CPI در دوازده ماه منتهی به ماه مورد نظر نسبت به دوره مشابه قبل به دست می‌آید.

آخرین آماری که بانک مرکزی ایران درباره تورم منتشر کرده به آبان ماه پارسال (۱۳۹۷) برمی‌گردد که نرخ آن را ۱۸.۴ درصد اعلام کرده بود و با احتساب فروردین امسال، حدود پنج ماه است که بانک مرکزی گزارش جدیدی در این‌باره منتشر نکرده است.

تشدید افزایش قیمت کالاها از سال پیش، سبد معیشتی بسیاری از خانوارهای ایرانی را به شدت تحت تاثیر قرار داده است. اواخر فروردین ماه سال ۱۳۹۷ متوسط قیمت هر کیلوگرم گوشت گوسفند با استخوان نزدیک به ۴۹ هزار تومان بود که حالا به بالای صد هزار تومان رسیده است.

متوسط قیمت هر کیلوگرم مرغ در مغازه‌های شهر تهران هم در اواخر فروردین پارسال حدود هشت هزار تومان بود.

افزایش نرخ تورم در ایران در حالی است که دولت این کشور طرح حذف چهار صفر از پول ملی و معرفی تومان به واحد رسمی پول را اخیرا در دستور کار قرار داده است.

این طرح در کمیسیون اقتصادی هیئت دولت در حال بررسی است.

بعضی کارشناسان معتقدند مهار تورم قدم اول در اصلاح نظام پولی است و تا زمانی که قدم اول برداشته نشود امکان بازگشت صفرها وجود دارد.