گروه ۲۰ نگران تاثیر 'جنگ تجاری' بر رشد اقتصاد جهانی است

فوکواوکا حق نشر عکس EPA
Image caption نمایندگان شرکت کننده در نشست فوکواوکا دستور کار اجلاس سران گروه ۲۰ را بررسی کردند

کشورهای عضو گروه بیست با صدور بیانیه‌ای از تاثیر جنگ تجاری و پیر شدن جمعیت بر آینده اقتصاد جهان ابراز نگرانی کرده‌اند.

بیانیه نشست اقتصادی گروه بیست روز یکشبنه، ۱۹ خرداد (۹ ژوئن) پس از مذاکرات مفصل وزیران دارایی و رئیسان بانک مرکزی کشورهای عضو این گروه برای رفع اختلاف نظر صادر شد و در آن آمده است که "رشد اقتصادی جهان همچنان کمتر از میزان مطلوب است و به سوی کاهش بیشتر گرایش دارد."

در این بیانیه، کشورهای گروه ۲۰ برای بهبود وضعیت اقتصاد جهانی "آمادگی" خود را برای "اقدامات بیشتر" اعلام کردند.

اجلاس سران گروه ۲۰ هر ساله با حضور قدرت‌های اقتصادی و تعدادی از کشورهای در حال توسعه اما برخوردار از اهمیت اقتصادی برگزار می‌شود. در نشست سال جاری کشورهای آرژانتین، آفریقای جنوبی، آلمان، استرالیا، اندونزی، ایالات متحده، ایتالیا، برزیل، بریتانیا، ترکیه، چین، روسیه، ژاپن، عربستان سعودی، فرانسه، کانادا، کره جنوبی، مکزیک، هند و اتحادیه اروپا حضور خواهند داشت.

این کشورها در مجموع ۸۵ درصد تولید ناخالص و ۷۵ درصد از ارزش کل مبادلات جهان را در اختیار دارند.

حق نشر عکس AFP
Image caption وزیران شرکت‌کننده بر سر بیانیه‌ مشترکی به توافق رسیدند

نشست وزیران دارایی و رئیسان بانک مرکزی این کشورها در شهرفوکواوکا در ژاپن برگزار شد.

این نشست تحت تاثیر بحرانی بود که آمریکا با وضع تعرفه بر کالاهای وارداتی بعضی کشورها بخصوص چین بوجود آورده و اقدامات تلافی‌جویانه چین در قبال آن نیز سبب دشوارتر شدن مذاکرات شد.

صندوق بین‌المللی پول هشدار داده است که ادامه این وضعیت باعث نیم درصد کاهش در نرخ رشد اقتصاد جهانی در سال آینده میلادی خواهد شد؛ معادل ۴۵۵ میلیارد دلار.

موضوع‌های دیگری که در این نشست مطرح شد مالیات‌ شرکت‌های بزرگ اینترنتی و چالش اقتصادی ناشی از پیرشدن جمعیت جهان بودند. کشورهای شرکت کننده در مورد میزان و شکل اخذ مالیات از شرکت‌هایی مانند گوگل و فیسبوک اختلاف نظر شدید داشتند و تنها در "کلیات" به توافق رسیدند.

نشست سران کشورهای گروه ۲۰ در اواخر ماه جاری میلادی در شهر اوزاکا، در ژاپن برگزار خواهد شد. سال گذشته موضع دونالد ترامپ در مورد روند تجارت جهانی و گرمایش زمین باعث بروز اختلاف در نشست سران و صدور بیانیه‌ای "سازشکارانه" و ضعیف شد.

کشورهای شرکت کننده امیدوارند بتوانند در اجلاس اوزاکا رئیس جمهوری آمریکا را به قبول نوعی مصالحه تجاری با چین قانع کنند اما امید نمی‌رود که بتوانند او را در مورد تعهدهای محیط زیستی مجاب کنند.

برخی از ناظران مصالحه با چین را بعید نمی‌دانند اما برخی دیگر معتقدند آقای ترامپ ممکن است حداقل امسال مایل نباشد مواضع خود را تعدیل کند، با توجه به اینکه قصد دارد بار دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شود و حمایت از صنایع داخلی و افزایش فرصت‌های شغلی در آمریکا از جمله برنامه‌های اصلی او است.