پس از ۲۰ سال مذاکره: توافق بر سر 'بزرگترین پیمان تجاری تاریخ' میان اتحادیه اروپا و آمریکای‌لاتین حاصل شد

ریو دو ژانیرو حق نشر عکس Getty Images
Image caption برزیل، بزرگترین اقتصاد آمریکای جنوبی، یکی از اعضای بازار مشترک موسوم به مرکوسور است

ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا گفته این بزرگترین پیمان تجاری است که تاکنون اتحادیه اروپا موفق به انعقاد آن شده است. ۸۰۰ میلیون نفر از مردم دو قاره اروپا و آمریکای لاتین از فواید این پیمان سود خواهند برد و به این لحاظ این توافق بزرگترین پیمان تجاری جهان خواهد بود. رئیس جمهور برزیل هم آن را "یک رویداد تاریخی" خوانده است.

این توافق بزرگ در میانه نزاع تجاری میان آمریکا و چین (دو اقتصاد اول و دوم جهان) روی داده و می‌تواند علاوه بر پکن و واشنگتن، موجب حسرت لندن هم شود که به زودی باید اتحادیه اروپا را ترک کند.

ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا، امروز (جمعه ۲۸ ژوئن-هفتم تیر) گفته انعقاد این توافق نشان داده که "ما (اتحادیه اروپا پشتیبان تجارت بر اساس قوانین و مقررات هستیم".

بازار مشترک کشورهای آمریکای جنوبی که به مرکوسور شهرت یافته شامل برزیل، آرژانتین، اروگوئه و پاراگوئه است.

ونزوئلا هم عضو این بلوک بود اما در سال ۲۰۱۶ و پس از عدول از تعهداتش تعلیق شد.

ژائر بولسورانو، رئیس‌جمهوری برزیل روز جمعه ضمن "تاریخی" خواندن این پیمان آن را "یکی از مهم‌ترین توافق‌های تجاری همه اعصار" ارزیابی کرد.

این پیمان تعرفه تجاری میان اتحادیه اروپا و بازار مشترک کشورهای آمریکای جنوبی را حذف می‌کند و موجب به صرفه‌تر شدن صادرات و واردات میان دو اتحادیه می‌شود.

علاوه بر سود بردن مشتریان در دو سوی این پیمان، گروه‌های صنعتی و کارخانجات در کشورهای عضو دو بلوک هم از حذف تعرفه‌ها و امتیازات این توافق بهره‌مند خواهند شد.

مفاد این پیمان کشورهای منطقه یورو در قاره اروپا و برزیل، آرژانتین، اروگوئه و پاراگوئه را در بر می‌گیرد که در مجموع شامل ۸۰۰ میلیون نفر می‌شوند و به همین علت به لحاظ فراگیری جمعیت تحت پوشش، این بزرگترین پیمان تجاری جهان خواهد بود.

مذاکرات نخستین برای این پیمان در سال ۱۹۹۹ آغاز شد اما پس از روی کار آمدن دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۶ شتاب گرفت. درست در همین مدت با عدم تمایل آقای ترامپ به مذاکرات میان اتحادیه اروپا و ایالت متحده، گفتگوهای بروکسل و واشنگتن مسکوت ماند.

ظرف حدود سه سالی که دونالد ترامپ با انتقاد از پیمان‌های بین‌المللی و جمعی تلاش خود را بر شکل دادن به توافقات دو جانبه میان آمریکا و دیگران متمرکز کرده، اتحادیه اروپا توانسته با کانادا، مکزیک و ژاپن هم پیمان‌های مشابهی امضاء کند.

اخبار مرتبط

با وجود این، سسیلیا مالمستروم، کمیسر تجاری اتحادیه اروپا گفته پیمان میان اتحادیه اروپا با آمریکای‌جنوبی نسبت به توافق‌های دیگر این اتحادیه مثل پیمان با ژاپن، از نظر عوارض گمرکی چهار برابر ارزان‌تر است.

دانیل گالاس، گزارش‌گر اقتصادی آمریکای جنوبی بی‌بی‌سی می‌گوید ارزش انعقاد این پیمان آن هم در ایامی که تجارت آزاد و جهانی زیر فشار ملی‌گرایان و حامیان اقتصاد داخلی قرار دارد بیشتر مشخص می‌شود به ویژه وقتی وقایعی چون برگزیت یا جنگ تجاری میان چین و آمریکا هم بقای تجارت آزاد جهانی را زیرسوال برده است.

این پیمان دسترسی تاجران و کارآفرینان اتحادیه اروپا را به بازارهایی چون برزیل که یکی از بسته ترین اقتصادهای جهان را دارد ممکن می‌کند و همزمان مردم آمریکای جنوبی بالاخره فرصت دست یافتن به بازار غذای اروپا را پیدا می‌کنند.

با وجود این، هنوز یک گام کوچک اما مهم دیگر برای نهایی شدن این پیمان باقی مانده و آن انتخابات امسال آرژانتین است؛ انتخاباتی که مثل بسیاری از کشورهای جهان با بلند شدن صدای مخالفان تجارت آزاد همراه است و ممکن است نتایج آن این پیمان را تحت شعاع قرار دهد.