بیکاری در ایران؛ بیش از ۴۰ درصد بیکاران فارغ‌التحصیل دانشگاه هستند

بنابر اعلام مرکز آمار در بهار امسال سهم جمعیت بیکار فارغ‌التحصیل دانشگاه‌ها نسبت به کل بیکاران بیش از ۴۰ درصد بوده

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

بنابر اعلام مرکز آمار در بهار امسال سهم جمعیت بیکار فارغ‌التحصیل دانشگاه‌ها نسبت به کل بیکاران بیش از ۴۰ درصد بوده

مرکز آمار ایران در تازه‌ترین گزارشی که درباره وضعیت اشتغال در ایران منتشر کرده، نرخ بیکاری در بهار امسال را ۱۰/۸ درصد اعلام کرده است که نسبت به همین فصل در سال گذشته (۱۳۹۷) حدود ۱/۳ درصد کاهش داشته است.

این نرخ جمعیت شاغلین ١٠ ساله و بیشتر را در بر می‌گیرد.

در بهار امسال سهم جمعیت بیکار فارغ‌التحصیل دانشگاه نسبت به کل بیکاران بیش از۴۳درصد بوده که نسبت به بهار پارسال نزدیک به ۴ درصد بیشتر شده است؛ همزمان نرخ اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها در ایران در مقایسه با پارسال افزایش داشته است.

گزارش مرکز آمار که امروز دوشنبه (۱۷ تیر ماه) منتشر شده همچنین نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ٢۹ ساله را در این مدت ٢٣/٧ درصد اعلام کرده که نسبت به فصل مشابه در سال قبل ١/٨ درصد کاهش نشان می‌دهد.

بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آن است که این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل حدود نیم درصد کاهش داشته است.

منبع تصویر، AMAR.ORG

بنابر اعلام مرکز آمار در بهار ١٣٩٨، بخش خدمات، صنعت و کشاورزی بیش­‌ترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده‌‌اند.

بیشترین و کمترین نرخ بیکاری نقطه به نقطه در بهار به ترتیب مربوط به استان‌ها چهارمحال و بختیاری (۱۶.۷ درصد) و همدان (۶.۱ درصد) بوده است.

بنابر اعلام مرکز آمار، اندازه‌گیری اشتغال و بیکاری در طرح آمارگیری این نهاد از تعاریف بین‌المللی تبعیت می‌کند.

بر این اساس افراد ۱۰ ساله و بیشتر که در طول هفته (مرجع) حداقل یک ساعت کار کرده و یا بنا به دلایلی بطور موقت کارشان را ترک کرده باشند، شاغل محسوب می‌شوند.

افرادی که بدون مزد برای یکی از اعضای خانواده خود که با آنها نسبت خویشاوندی دارند کار می‌کنند و یا کارآموزانی که در تولید سهم دارند هم بر اساس این تعریف در زمره شاغلان قرار گرفته‌اند.

بیکار هم بر اساس تعریف مشابه به کسی گفته می‌شود که ده سال یا بیشتر داشته باشد و در هفته مرجع کار نداشته باشد؛ یا در هفته مرجع و سه هفته قبل جویای کار باشد و یا در هفته مرجع و یا هفته بعد آن برای اشتغال مزدبگیری یا خوداشتغالی آماده به کار باشد.

بر اساس داده‌های مرکز آمار ایران شاخص فلاکت (مجموع نرخ بیکاری و نرخ تورم) در زمستان سال ۹۷ به ۳۹ درصد رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل (۹۶) حدود ۱۰ درصد افزایش داشته است.