موسسه دولتی تحقیقاتی بریتانیا: برگزیت بدون توافق به رکود منجر می‌شود

چوت حق نشر عکس PA Media
Image caption چوت در مورد تبعات برگزیت بدون توافق هشدار داده است

"دفتر مسئولیت بودجه‌ای" در مورد تبعات اقتصادی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (برگزیت) بدون دستیابی به توافق با این اتحادیه هشدار داده است.

دفتر مسئولیت بودجه‌ای در گزارشی روز پنجشنبه، ۲۷ تیر (۱۸ ژوئیه)، گفته است درصورت خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بی‌آنکه توافقی در مورد شرایط خروج و روابط آتی بین دو طرف به دست آید، می‌تواند رشد منفی تا ۲ درصد را همراه داشته باشد.

این نهاد دولتی تضعیف اطمینان اقتصادی و کاهش سرمایه‌گذاری و مبادلات تجاری را عامل بروز رکود، کاهش ارزش دارایی‌ها و نرخ برابری پوند در برابر ارزهای معتبر دانسته است.

پیش‌بینی‌ قبلی ان موسسه در مورد وضعیت اقتصادی بریتانیا در پایان سال ۲۰۲۰ حاکی از رشد حدود ۲ درصد بود که براساس فرض برگزیت با توافق با اتحادیه اروپا تنظیم شده بود. در صورتی که پیش‌بینی این دفتر درست باشد، خروج بدون توافق از برگزیت به معنی کاهش ۴ درصدی رشد نسبت به پیش بینی قبلی است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption مناظره جانسون (چپ) و جرمی هانت، نامزدهای تصدی سمت نخست وزیری - جانسون گفته است آماده برگزیت بدون توافق است

دفتر مسئولیت بودجه‌ای یک نهاد تحقیقاتی تحت پوشش مالی دولت اما مستقل است. وظیفه اصلی این نهاد بررسی و پیش‌بینی شرایط اقتصادی و انتشار گزارش‌هایی به خصوص قبل از ارائه و بررسی لوایح بودجه دولت است.

رابرت چوت، رئیس دفتر مسئولیت بودجه‌ای در نشست خبری روز پنجشنبه گفت که "تصویر کلی از شرایط اقتصادی برگزیت بدون توافق شامل بی‌اعتمادی، کاهش سرمایه‌گذاری و افزایش موانع تجارت با اتحادیه اروپاست که نتیجه آن کاهش ارزش دارایی‌ها و نرخ برابری پوند خواهد بود. این وضعیت در مجموع اقتصاد بریتانیا را گرفتا رکود خواهد کرد."

در گزارش جدید دفتر مسئولیت بودجه‌ای آمده است که خروج بدون توافق به معنی ۳۰ میلیارد استقراض دولتی از سال مالی آینده به بعد است و نتیجه آن افزایش کل بدهی ملی به میزان ۱۲ درصد تولید ناخالص داخلی تا سال مالی ۲۰۲۴ خواهد بود.

در بریتانیا، دولت به منظور تامین کسر بودجه خود به استقراض از طریق صدور و فروش اوراق قرضه مبادرت می‌رزد که به بدهی ملی افزوده می‌شود.

گزارش این دفتر درحالی منتشر شده که قرار است به زودی اعضای حزب حاکم محافظه‌کار جانشین ترزا می، نخست وزیر را انتخاب کنند. بوریس جانسون، وزیر خارجه پیشین که در رقابت برای کسب رهبری حزب محافظه‌کار و تصدی سمت نخست وزیری پیشتاز است، گفته است که در صورتی که تا ضرب الاجل ماه اکتبر سال جاری بین بریتانیا و اتحادیه اروپا توافقی برای خروج به دست نیاید، این کشور را بدون توافق از اتحادیه اروپا خارج خواهد کرد.

در حالیکه تعداد قابل توجهی از نمایندگان مجلس عوام با برگزیت بدون توافق مخالفت دارند، مشخص نیست که در صورت مخالفت پارلمان با خروج بدون توافق، اقدامات بعدی آقای جانسون در صورت رسیدن به مقام نخست وزیری چه خواهد بود.