چین با وضع تعرفه بر ۷۵ میلیارد کالای آمریکایی پاسخ ترامپ را داد

Workers wait to unload shipping containers on a port in Qingdao in China حق نشر عکس Getty Images

چین اعلام کرد در پاسخ به تصمیم آمریکا برای وضع تعرفه بر ۳۰۰ میلیارد دلار کالای چینی، بنا دارد برای حدود ۷۵ میلیارد دلار کالای وارداتی از آمریکا تعرفه ده درصدی وضع کند.

این تصمیم پکن ساعاتی پیش از آغاز اجلاس سران گروه هفت در فرانسه اعلام شده که در آنجا دونالد ترامپ با رهبران اقتصادهای پیشرفته دنیا دیدار می‌کند.

محصولات کشاورزی، نفت خام و هواپیماهای کوچک ساخت آمریکا از جمله کالاهایی هستند که چین علیه آنها تعرفه وضع می‌کند.

چین این تصمیم تلافی‌جویانه را پس از آن گرفت که دونالد ترامپ سه هفته پیش و همزمان با بازگشت تیم مذاکره‌کننده کاخ‌سفید از پکن، اعلام کرد از ابتدای سپتامبر بر ۳۰۰ میلیارد از کالاهای وارداتی چین تعرفه خواهد بست.

هر چند رئیس جمهوری آمریکا چند روز بعد گفت برای پیش‌گیری از تلاطم اقتصادی در بازار داخلی کشورش، بخشی از تعرفه‌ها را تا ماه دسامبر سال جاری میلادی به تعویق انداخته است.

اکنون چین اعلام کرده بنا دارد تعرفه‌های جدیدی بین ۵ تا ۱۰ درصد علیه ۵۰۰۰ قلم از کالاهای آمریکایی وضع کند.

پکن همچنین اعلام کرد تعرفه ۲۵ درصدی بر خودروهای وارداتی از آمریکا را باز خواهد گرداند، این تعرفه‌ها چندی پیش برای نشان دادن حسن‌نیت در مذاکرات دو کشور لغو شده بود.

بازگرداندن تعرفه خودروهای آمریکایی قابلیت رقابت آنها را با خودروسازان اروپایی و ژاپنی و کره‌ای برای دسترسی به بازار بزرگ چین دشوارتر می‌کند. از این رو خودروسازان آمریکایی ابراز نگرانی کرده‌اند که بالاگرفتن جنگ تعرفه‌ها ممکن است به از دست رفتن هزاران فرصت شغلی در کارخانه‌های آنها ختم شود.

اگر چنین شود به محبوبیت دونالد ترامپ لطمه جدی وارد خواهد شد چرا که او خود را در سه سال گذشته ناجی اقتصاد آمریکا و رونق بی‌سابقه آن معرفی کرده، بخصوص این که او باید تا 15 ماه دیگر در انتخابات ریاست جمهوری برابر دموکرات‌هایی بایستد که تصمیم‌های کلان او را زمینه‌ساز رکود قریب‌الوقوع در اقتصاد آمریکا می‌خوانند.

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای ترامپ می‌گوید جنگ تجاری او با چین در نهایت به نفع اقتصاد آمریکاست که تراز تجاری منفی بسیار زیادی با چین دارد

بازارهای سهام در آمریکا و اروپا خیلی زود به این تصمیم چین واکنش نشان دادند و امروز جمعه (۲۳ اوت - اول شهریور) شاخص‌های بورس افت ناگهانی داشتند.

دونالد ترامپ پیش از این هم تعرفه ۲۵ درصدی برای حداقل ۲۵۰ میلیارد دلار کالای وارداتی از چین وضع کرده بود. با این تصمیم که اول همین ماه اوت اعلام شد، همه کالاهای چینی که وارد بازار آمریکا می‌شوند با تعرفه‌های بالاتری رو به رو خواهند شد.

آمریکا می‌گوید چین باید توافقی را بپذیرد که در ماه مه امسال آن را رد کرده بود. پکن با رد فشارهای آمریکا می‌گوید آماده است که جنگ تجاری فعلی را نامحدود ادامه بدهد.

کارشناسان هشدار داده‌اند که جنگ تجاری دو غول اقتصادی دنیا می‌تواند ماه‌ها یا سال‌ها طول بکشد؛ یک نبرد فرسایشی که می‌تواند پیامدهای جدی برای اقتصاد جهان داشته باشد.

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی ‌بی‌ سی فارسی دنبال کنید