ترامپ به کارخانجات آمریکایی 'دستور داد از چین خارج شوند'

آقای ترامپ می‌گوید جنگ تجاری او با چین در نهایت به نفع اقتصاد آمریکاست که تراز تجاری منفی بسیار زیادی با چین دارد حق نشر عکس AFP
Image caption آقای ترامپ می‌گوید جنگ تجاری او با چین در نهایت به نفع اقتصاد آمریکاست که تراز تجاری منفی بسیار زیادی با چین دارد

دونالد ترامپ که تا ساعاتی دیگر برای اجلاس سران هفت کشور اقتصادی جهان به فرانسه خواهد رفت در واکنشی تند به وضع تعرفه از سوی چین بر ۷۵ میلیارد دلار کالای آمریکایی در توییتر از بنگاه‌های اقتصادی آمریکا خواست که به فکر خروج از چین باشند.

او روز جمعه، ۲۲ اوت - اول شهریور، ساعتی پس از مخابره تصمیم پکن برای وضع تعرفه علیه ۷۵ میلیارد کالای وارداتی از آمریکا در توییتر خطاب به بخش خصوصی آمریکا نوشت: "بنگاه‌های عزیز اقتصادی آمریکایی بدین وسیله به شما دستور داده می شود که هر چه زودتر به دنبال جایگزین کردن چین باشید و جای دیگری به دنبال تجارت بروید. اصلا به خانه بازگردید و کسب و کار خود را ساخت آمریکا کنید."

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه و در توییتی دیگر افزوده: "راستش را بخواهید ما اصلا به چین نیازی نداریم و بدون آنها وضع مان بهتر هم خواهد شد."

این در حالی است که مطابق قانون آمریکا دولت تسلطی بر تصمیمات بخش خصوصی این کشور ندارد.

کاخ‌سفید هم تا عصر جمعه به درخواست رسانه‌ها برای تشریح دقیق مقصود آقای ترامپ از این توییت پاسخ نداده است.

اما پاسخ فوری را به این توییت بازارهای سهام و بورس آمریکا و اروپا دادند که خیلی زود سقوط شاخص‌های بورس را مشاهده کردند.

این دومین شوک به بازارهای بورس آمریکا و اروپا امروز طی روز جمعه ۲۲ اوت بود. شوک اول را صبح امروز پکن روانه بازارها کرد.

چین روز جمعه اعلام کرد در پاسخ به تصمیم آمریکا برای وضع تعرفه بر ۳۰۰ میلیارد دلار کالای چینی، بنا دارد برای حدود ۷۵ میلیارد دلار کالای وارداتی از آمریکا تعرفه ده درصدی وضع کند.

اخبار مرتبط

این تصمیم پکن ساعاتی پیش از آغاز اجلاس سران گروه هفت در فرانسه اعلام شده که در آنجا دونالد ترامپ با رهبران اقتصادهای پیشرفته دنیا دیدار می‌کند.

محصولات کشاورزی، نفت خام و هواپیماهای کوچک ساخت آمریکا از جمله کالاهایی هستند که چین علیه آنها تعرفه وضع می‌کند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption چین تاکید کرده که حاضر به مذاکره بر سر مناسبات تجاری با آمریکاست اما تسلیم فضای تهدید و ارعاب نخواهد شد

چین این تصمیم تلافی‌جویانه را پس از آن گرفت که دونالد ترامپ سه هفته پیش و همزمان با بازگشت تیم مذاکره‌کننده کاخ‌سفید از پکن، اعلام کرد از ابتدای سپتامبر بر ۳۰۰ میلیارد از کالاهای وارداتی چین تعرفه خواهد بست.

هر چند رئیس جمهوری آمریکا چند روز بعد گفت برای پیش‌گیری از تلاطم اقتصادی در بازار داخلی کشورش، بخشی از تعرفه‌ها را تا ماه دسامبر سال جاری میلادی به تعویق انداخته است.

اکنون چین اعلام کرده بنا دارد تعرفه‌های جدیدی بین ۵ تا ۱۰ درصد علیه ۵۰۰۰ قلم از کالاهای آمریکایی وضع کند.

پکن همچنین اعلام کرد تعرفه ۲۵ درصدی بر خودروهای وارداتی از آمریکا را باز خواهد گرداند، این تعرفه‌ها چندی پیش برای نشان دادن حسن‌نیت در مذاکرات دو کشور لغو شده بود.

بازگرداندن تعرفه خودروهای آمریکایی قابلیت رقابت آنها را با خودروسازان اروپایی و ژاپنی و کره‌ای برای دسترسی به بازار بزرگ چین دشوارتر می‌کند. از این رو خودروسازان آمریکایی ابراز نگرانی کرده‌اند که بالاگرفتن جنگ تعرفه‌ها ممکن است به از دست رفتن هزاران فرصت شغلی در کارخانه‌های آنها ختم شود.

اگر چنین شود به محبوبیت دونالد ترامپ لطمه جدی وارد خواهد شد چرا که او خود را در سه سال گذشته ناجی اقتصاد آمریکا و رونق بی‌سابقه آن معرفی کرده، بخصوص این که او باید تا ۱۵ ماه دیگر در انتخابات ریاست جمهوری برابر دموکرات‌هایی بایستد که تصمیم‌های کلان او را زمینه‌ساز رکود قریب‌الوقوع در اقتصاد آمریکا می‌خوانند.

کارشناسان هشدار داده‌اند که جنگ تجاری دو غول اقتصادی دنیا می‌تواند ماه‌ها یا سال‌ها طول بکشد؛ یک نبرد فرسایشی که می‌تواند پیامدهای جدی برای اقتصاد جهان داشته باشد.

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی ‌بی‌ سی فارسی دنبال کنید