برگزیت؛ ارزش پوند در برابر دلار به کمترین میزان در سه سال اخیر رسید

برگزیت حق نشر عکس PA Media
Image caption تا پیش از برگزاری رفراندوم خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در تابستان سه سال پیش، هر پوند حدود ۱/۵ دلار معامله می‌شد

با تلاش بعضی از نمایندگان پارلمان بریتانیا برای تهیه لایحه‌ای در به تعویق انداختن خروج این کشور از اتحادیه اروپا، ارزش پوند در برابر دلار به کمترین حد خود در سه سال اخیر رسید.

در معاملات امروز (سه‌شنبه سوم سپتامبر/ ۱۲ شهریور) بازارهای جهانی، نرخ برابری پوند در برابر دلار به ۱/۲ رسید که از اکتبر ۲۰۱۶ بی‌سابقه بوده است.

امروز همچنین هر پوند حدود یک یورو و ۱۰ سنت معامله شده است.

واکنش بازارهای مالی به تحولات مرتبط با برگزیت در حالی است که بعضی نمایندگان حزب حاکم (محافظه‌کار) و همچنین نمایندگان مخالف دولت (حزب کارگر) در صدد تهیه لایحه‌ای برای متوقف کردن خروج بی‌توافق کشورشان از اتحادیه اروپا پیش از ضرب‌الاجل ۳۱ اکتبر هستند.

هفته پیش شورای خاص سلطنتی بریتانیا به ریاست ملکه الیزابت با پیشنهاد بوریس جانسون، نخست وزیر این کشور برای تعلیق پنج هفته‌ای پارلمان موافقت کرد.

دولت بریتانیا تهدید کرده در صورتی که نمایندگان اختیار مجلس عوام را در دست بگیرند، ممکن است در نیمه اکتبر (دو هفته پیش از زمان تعیین شده برای خروج از اتحادیه اروپا) انتخابات سراسری برگزار کند.

لایحه‌ای که نمایندگان به دنبال تصویب آن هستند، نخست وزیر را مجبور خواهد کرد تا خروج را تا پایان ژانویه سال آینده میلادی (۲۰۱۹) به تعویق بیاندازد مگر اینکه آنها تا نوزدهم اکتبر یا به توافقی جدید برسند و یا اینکه به خروج بی توافق رای دهند.

تا پیش از برگزاری رفراندوم خروج این کشور از اتحادیه اروپا در تابستان سه سال پیش، هر پوند حدود ۱/۵ دلار معامله می‌شد.

بعد از رای منفی شهروندان بریتانیایی به ماندن در اتحادیه اروپا، ارزش واحد پول این کشور در برابر دلار بیش از ده درصد سقوط کرد؛ این کاهش ارزش در سی سال اخیر بی‌سابقه بود و بیشترین افت یک روزه تاریخ این کشور را رقم زد.

پس از آن ارزش پول ملی بریتانیا افزایش یافت و تا اوایل سال ۲۰۱۸ این روند رو به رشد ادامه داشت.

موضوعات مرتبط