روند کاهش بهای نفت سرعت گرفت

حق نشر عکس EPA
Image caption اطمینان بخشی عبدالعزیز بن سلمان در مورد بازگشت تولید عربستان به سطح قبلی بر روند کاهش بهای نفت خام تاثیر داشته است

بهای نفت خام در بازارهای جهانی رو به کاهش گذاشته است.

پس از افزایش سریع بهای نفت خام در بازارهای جهانی در واکنش به حملات روز شنبه به تاسیسات نفتی عربستان سعودی، امروز، چهارشنبه، ٢٧ شهریور (١٨ سپتامبر)، قیمت نفت در معاملات بازار نفتی آسیا به سرعت رو به کاهش گذاشت.

قیمت نفت روز دوشنبه حدود ١٥ درصد نسبت به قیمت در پایان معاملات روز جمعه افزایش یافت اما روند نزولی از روز گذشته آغاز شد هرچند در پایان معاملات در روز گذشته، قیمت انواع نفت بین تنها ٢ دهم و ٩ دهم درصد کاهش یافته بود.

در معاملات روز چهارشنبه، قیمت نفت بیش از ٦ درصد سقوط کرد و دلیل آن سخنان عبدالعزیز بن سلمان، وزیر نفت سعودی بوده که گفته است که حداکثر تا دو هفته دیگر، تولید و صادرات نفتی آن کشور به سطح قبل از حملات باز خواهد گشت. وی گفت که تا دو هفته دیگر، تولید نفت عربستان به ٩ میلیون و ٨٩٠ هزار بشکه در روز خواهد رسید و عربستان به تمامی تعهدات خود برای تامین نیاز مشتریان نفتی عمل خواهد کرد.

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی‌‌بی‌سی فارسی دنبال کنید

حق نشر عکس Getty Images
Image caption سخنان مقامات آمریکایی در مورد هدف قرار دادن تاسیسات بقیق و خریص از داخل ایران نگرانی در مورد درگیری در منطقه را افزایش داده است

پس از حملات روز شنبه به تاسیسات متعلق به شرکت نفتی آرامکو - شرکت دولتی نفت عربستان - در دو منطقه حریص و بقیق در شمال عربستان، وزارت نفت آن کشور اعلام کرد که خسارات ناشی از این حمله تولید آن کشور را ٥ میلیون بشکه کاهش داده که معادل حدود ٥ درصد کل تولید نفت جهان است.

در واکنش به این تحولات، رئیس جمهوری آمریکا دستور استفاده از ذخایر آن کشور را به منظور جبران کاهش نفت در سطح جهانی صادر کرد و دولت ژاپن نیز گفت که استفاده از ذخایر خود را در دست بررسی دارد. به نظر نمی‌رسد که از ذخایر مورد نظر استفاده شده باشد. در ماه‌های اخیر ایالات متحده ذخایر خود را ا فزایش داده و هفته گذشته اعلام شد که این ذخایر به بالای ٤٢٢ میلیون بشکه رسیده است.

قیمت نفت در آغاز معاملات روز چهارشنبه تا ٦.٥ درصد کاهش یافته بود اما ارزیابی اظهارات مقامات آمریکایی در این مورد که حمله به تاسیسات نفتی آرامکو از منطقه‌ای در جنوب غرب ایران صورت گرفته، نگرانی در مورد درگیری در منطقه و تاثیر منفی بر جریان نفت را در پی داشت. در نتیجه، بهای نفت در طول معاملات نیم درصد افزایش داشت. نفت خام از نوع برنت به قیمت ٦٤.٦١ دلار معامله شد. اطلاعیه شرکت توسعه نفتی شل در نیجریه در مورد بروز مشکلاتی در زمینه استخراج نفت سبک در این کشور نیز در افزایش قیمت موثر بود.

در پی افزایش اطمینان در بازار نفتی، بهای سهام در معاملات روز چهارشنبه در بازارهای منطقه که از روز دوشنبه کاهش یافته بود رو به افزایش گذاشت.

علاوه بر اطمینان در مورد تامین نفت مورد نیاز، پیش‌بینی کاهش نرخ بهره در آمریکا نیز باعث خوش‌بینی نسبی در مورد بهبود اوضاع اقتصادی آن کشور و تاثیر آن بر سایر نقاط جهان شده است. این پیش‌بینی همچنین احتمال افزایش تقاضا برای نفت در آینده را در پی داشته و تا حدودی بهای نفت خام را نیز تقویت کرده است.