مرکز آمار ایران: کاهش بیکاری و افزایش تورم در بهار امسال

ایران حق نشر عکس Anadolu Agency

مرکز آمار ایران در گزارش فصلی خود که امروز دوشنبه (۲۹ مهر) منتشر کرده، به شاخص‌های کلان اقتصادی در این کشور پرداخته است.

این گزارش سه ماهه بهار امسال را در دربر می‌گیرد البته بعضی از داده‌های آن نظیر وضعیت صادرات نفت قدیمی است و به روز نشده است.

بر اساس این گزارش، بیشتر شاخص‌های کلیدی اقتصاد ایران (در سال ۱۳۹۷) از اهداف برنامه ششم توسعه عقب‌ترند؛ به عنوان مثال رشد اقتصادی در برنامه ششم توسعه هشت درصد در نظر گرفته شده که در پایان سال ۱۳۹۷ این رقم ۴/۹- درصد بوده است؛ نگاهی به ارقام تورم و بیکاری هم به نتایج مشابهی می‌رسد.

مرکز آمار این گزارش را در یازده بخش منتشر کرده که به غیر از شاخص‌های اصلی، بخش‌هایی نظیر انرژی، مسکن، وضعیت مالی دولت و بورس و بیمه هم در آن آمده است.

بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری جمعیت ده ساله و بیشتر در بهار امسال حدود ۱۰/۸ درصد بوده که از زمستان پارسال حدود ۱/۳ درصد کمتر است.

بر همین اساس نرخ مشارکت در بهار امسال ۴۰/۶ درصد بوده که از فصل قبلی بهتر شده است.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران هفته پیش در یک کنفرانس خبری به کاهش نرخ بیکاری در ایران اشاره کرده و گفته بود:

"در تابستان امسال نسبت به سال گذشته بیکاری به ده و نیم درصد کاهش پیدا کرده است و این به معنای موفقیت ایران در بخش اقتصادی است."

حق نشر عکس Anadolu Agency
Image caption گوشت از جمله اقلام خوراکی بوده که طی سال اخیر شاهد افزایش قیمت بوده است

مرکز آمار ایران البته در گزارشی که پیشتر منتشر کرده بود با تغییر معیار سنی سنجش، نرخ بیکاری در تابستان ۱۳۹۸ را بیش از ۱۰/۵ درصد اعلام کرد؛ در معیار جدید، این سازمان سن ورود به بازار کار را از ۱۰ سال به ۱۵ سال رساند.

در سال‌های اخیر بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها از دغدغه‌های مهم بسیاری از خانواده‌های ایرانی بوده که در گزارش قبلی این سازمان بصراحت به آن اشاره شده بود؛ در تابستان امسال سهم جمعیت بیکار فارغ‌التحصیل از مراکز آموزش عالی از کل بیکاران ۴۳/۸ درصد بود که از پارسال نزدیک به پنج درصد بیشتر است.

در گزارش اخیر مرکز آمار ایران، نرخ تورم در بهار امسال ۳۷/۶ درصد اعلام شده که از زمستان پارسال حدود ۱۰ درصد بیشتر است؛ در گروه خوراکی‌ها این تغییر بالای ۵۶ درصد بوده اما قیمت بعضی از اقلام نظیر مرغ و تخم‌مرغ ماشینی کاهش یافته است.

سال گذشته (۱۳۹۷) از نظر اقتصادی یکی از متلاطم‌ترین سال‌ها برای ایرانیان بود و قیمت بسیاری از اقلام خوراکی و مصرفی نظیر گوشت بشدت افزایش یافت.

در گزارش اخیر مرکز شاخص فلاکت که شامل مجموع نرخ بیکاری و تورم است، ۴۸/۴ درصد اعلام شده؛ شاخصی که در سال‌های اخیر روندی صعودی داشته است.

گزارش اخیر مرکز آمار ایران به شاخص‌هایی نظیر افزایش قیمت خرید و اجاره مسکن در بهار امسال هم اشاره کرده است.

قیمت هر متر مربع خانه مسکونی در بهار امسال در مقایسه با بهار پارسال در کل کشور بطور متوسط بیش از ۸۲ درصد بالا رفته است؛ در مورد اجاره مسکن این افزایش ماهانه بیش از ۲۹ درصد اعلام شده است.

بر اساس آمارهای بانک مرکزی و مرکز آمار قیمت خانه در ایران از سال پیش افزایش داشته ولی از تعداد معاملات کاسته شده است.

مرکز آمار کاهش تعداد معاملات ملکی در تهران در بهار را بیش از ۴۵ درصد اعلام کرده است.

با کاهش ارزش ریال در سال‌های اخیر و افزایش نرخ تورم، قیمت مسکن هم در ایران رو به افزایش گذاشته و به تبع آن نرخ اجاره بها هم افزایش یافته است.

یکی از دلایل افزایش قیمت، کمبود عرضه مسکن بوده و دشواری در تهیه مسکن به جایی رسیده که حتی رسانه‌های ایران گزارش‌هایی درباره چادرنشینی منتشر کرده‌اند.

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی البته در گزارشی گفته با احتساب واحدهای مسکونی خالی، تعداد خانه‌های موجود پاسخگوی نیازهاست.

بر اساس اظهارات رسمی مقام‌های ایرانی، بیش از شش میلیون خانوار در ایران اجاره‌نشین هستند.

موضوعات مرتبط