توقف تولید پراید 'آغاز شده است'

پراید

منبع تصویر، Mizan

جواد سلیمانی، مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا، اعلام کرده است که روند توقف تولید پراید از سال گذشته آغاز شده، اما خبر آن "برای جلوگیری از وارد شدن التهاب به بازار" تاکنون رسانه‌ای نشده بود.

آقای سلیمانی گفته توقف تولید برخی از مدل‌های پراید از بهمن ماه سال ١٣٩٧ آغاز شده و با کاهش مرحله به مرحله تولید مدل‌های دیگر، تولید پراید در تیر ماه ١٣٩٩ کاملا متوقف می‌شود.

پراید از نیمه دهه ٧٠ خورشیدی در ایران تولید می‌شود و با فروش صدها هزار دستگاه در سال یکی از پرفروشترین خودروها در بازار ایران بوده است. با توقف تولید پیکان، پراید ارزانترین خودرو در بازار ایران بود.

انتقادها از پایین بودن سطح ایمنی از مهمترین دلایلی بود که منتقدان پراید برای توقف تولید آن ذکر می‌کردند.

مدیرعامل سایپا گفته است که توقف تولید و عرضه پراید در ماه‌های گذشته "در جلسات مختلف غیرعلنی" به اطلاع مقام‌های ارشد کشور و نمایندگان مجلس رسیده است.

جواد سلیمانی گفته مشتریانی که در طرح‌های پیش‌فروش و فروش فوری به خرید پراید اقدام کرده‌اند، خودروهایشان را تحویل خواهند گرفت و برنامه توقف تولید نباید باعث نگرانی آنها شود.

او گفته تیبا، کوییک و ساینا محصولات جایگزین سایپا خواهد بود.

آقای سلیمانی همچنین با اشاره به بازار خارجی برای پراید، گفته: "برنامه‌ریزی شده است که تجهیزات و خطوط فعلی تولید محصولات سواری پراید، پس از توقف تولید در ایران به کشورهای مقصد صادراتی منتقل شود."