روحانی از کشف یک میدان نفتی در استان خوزستان خبر داد

میدان نفتی جدید در خوزستان

منبع تصویر، Getty Images

رئیس جمهوری ایران از کشف یک میدان نفتی با حجم ذخایر درجای ۵۳ میلیارد بشکه در استان خوزستان خبر داده است.

حسن روحانی که به استان یزد سفر کرده با اشاره به اینکه عملیات اکتشاف این میدان در حدفاصل بستان تا امیدیه از سال ۱۳۹۵ آغاز شده بود گفته "آنهایی که در دو سه سال اخیر مرتب مطرح می‌کنند که شرکت‌ها و فناوری‌های خارجی نباید وارد کشور شود، باید نسبت به این موضوع پاسخگو باشند."

به گفته رئیس جمهوری ایران، وسعت این میدان نفتی ۲ هزار و ۴۰۰ کیلومتر مربع است و ۸۰ متر عمق دارد. آقای روحانی گفته "یک درصد افزایش ضریب بازیافت از این میدان نفتی، ۳۲ میلیارد دلار بر درآمدهای کشور می‌افزاید."

هنوز جزئیات بیشتری در اینباره اعلام نشده و خبرگزاری های ایران گزارش داده اند که قرار است بامداد روز دوشنبه (۲۰ آبان) جزییات آن در مراسمی با حضور وزیر نفت اعلام شود.

اعلام خبر کشف این میدان نفتی در حالی است که شرکت های بین المللی پس از دور تازه تحریم های اقتصادی و مالی دولت ایالات متحده آمریکا علیه ایران از حضور در طرح های نفت و گاز ایران پرهیز می کنند. همچنین خرید نفت ایران هم با تحریم آمریکا رو به روست.

آقای روحانی همزمان با اعلام خبر اکشف این میدان نفتی تاکید کرده "ما به فناوری و علم جدید برای ثروتمند شدن کشور نیازمندیم." و افزوده: "عده‌ای مخالف ورود شرکت‌ها و فناوری‌های خارجی به کشور هستند اما ما هر کجا باید دنبال علم و فناوری باشیم و با علم و فناوری مردم خود را ثروتمند کنیم."

روشن نیست که چه میزان از ذخایر درجای نفت اعلام شده از زبان رئیس جمهوری، قابل برداشت خواهد بود. در صورتی که حجم قابل توجهی از این میزان قابل برداشت باشد می تواند رتبه این کشور را میان کشورهای صاحب نفت جهان تغییر دهد.

ایران در میان ۱۴ عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) سومین دارنده ذخایر اثبات شده نفت جهان است. بر اساس آمار سال گذشته این سازمان، ایران ۱۵۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون بشکه ذخیره اثبات شده نفت دارد. ونزوئلا با ۳۰۲ میلیارد و عربستان سعودی با ۲۶۷ میلیارد بشکه به ترتیب در رتبه های اول و دوم قرار دارند.

در رتبه بندی جهانی (خارج از اوپک) هم با حضور کانادا در جایگاه سوم، ایران در رتبه چهارم بزرگترین کشورهای دارنده ذخایر اثبات شده نفت جهان ایستاده است. ذخایر اثبات شده نفت کانادا حدود ۱۷۰ میلیارد بشکه برآورد می‌شود.

ماه گذشته هم ایران از کشف یک میدان مستقل گازی در جنوب استان فارس خبر داده بود. میدان ارم با ۵۴۰ میلیارد مترمکعب ذخیره در مجاورت میدان های شانول و هما قرار دارد. کارشناسان گفته اند که تمامی این ذخیره قابل برداشت نیست. میدان گازی ارم در فاصله ۲۰۰ کیلومتری جنوب شیراز، ۶۰ کیلومتری شمال عسلویه و ۲۵ کیلومتری جنوب غربی خنج قرار دارد و طول آن ۵۰ کیلومتر است.