آرامکو سعودی رکورد 'عرضه اولیه سهام' را می‌شکند

آرامکو حق نشر عکس Getty Images

شرکت نفتی آرامکو سعودی امروز یکشنبه (۱۷ نوامبر) اعلام کرد که قصد دارد یک و نیم درصد از سهام خود را در بازار بورس داخلی عرضه کند.

ارزش عرضه اولیه سهام (IPO) آرامکو ۹۶ میلیارد ریال سعودی برابر با ۲۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار است. دامنه نرخ تعیین شده برای عرضه ۳ میلیارد سهام ۳۰ تا ۳۲ ریال، واحد پول سعودی، است.

تا پیش از این شرکت "علی‌بابا" چینی، با عرضه اولیه سهام خود به ارزش ۲۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۴ رکورد‌دار بوده است.

آرامکو سعودی ارزش اولیه خود را یک تریلیون و ۷۰۰ میلیارد دلار اعلام کرده است. این رقم اگرچه کمتر از ۲ تریلیون دلاری است که هدف دولت عربستان بوده اما همچنان بیش‌تر از انتظار برخی از کارشناسان مالی است.

دولت عربستان سعودی به منظور موفقیت در اولین گام، ثروتمندان این کشور را به خرید سهام آرامکو تشویق کرده است. در این کارزار، برخی سرمایه‌گذاری را فرصتی برای نمایش "میهن‌دوستی" پس از حملات پهپادی ماه سپتامبر به تاسیسات آرامکو می‌دانند.

ریاض و واشنگتن، ایران را متهم به این حمله کردند. گروه انصارالله یمن که از حوثی‌های یمن هستند، مسوولیت این حمله را برعهده گرفته‌اند. در پی حمله به دو پالایشگاه نفت آرامکو بیش از ۵ درصد عرضه نفت جهان به طور موقت متوقف شد. ایران این اتهامات را قویا تکذیب کرده است.

حق نشر عکس Getty Images

عرضه سهام آرامکو در بورس چند بار به تعویق افتاده است. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا، دو سال پیش از ریاض دعوت کرد تا سهام آرامکو را در بازار بورس نیویورک عرضه کند. آقای ترامپ گفته بود برای آمریکا اهمیت زیادی دارد که سهام آرامکو برای اولین‌بار در ایالات متحده عرضه شود و او قدردان "عرضه اولیه سهام" آرامکو در نیویورک خواهد بود.

همان زمان اعلام شده بود عرضه اولیه سهام آرامکو احتمالا در سال ۲۰۱۸ صورت می‌گیرد. پیش از این برآورد می‌شد که آرامکو در مجموع ۵ درصد از سهام خود را در دو مرحله عرضه کند. بر این اساس پیش‌بینی می‌شد که دو درصد سهام این شرکت در 'بازار سهام تداول' و پس از آن سه درصد هم در یک بورس خارجی عرضه شود. اکنون این غول نفتی می‌گوید که برنامه‌ای برای فروش سهام خود در بازارهای خارجی ندارد.

عرضه سهام آرامکو ستون اصلی برنامه اقتصادی محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی محسوب می‌شود. او در طرحی که به چشم‌انداز ۲۰۳۰ شهرت یافته در نظر دارد تا نظام اقتصادی این کشور را با تنوع‌بخشی درآمدی و فعال کردن بخش خصوصی در صنایع غیرفسیلی تغییر دهد. برای نمونه عربستان قصد دارد تا سال ۲۰۳۰ میلادی سهم درآمد صنعت گردشگری از تولید ناخالص ملی این کشور را به ۱۰ درصد برساند.