مرکز آمار ایران تورم سالانه آذرماه را چهل درصد اعلام کرد

بازار تهران

منبع تصویر، Tasnim

مرکز آمار ایران نرخ تورم سالانه آذر ماه امسال را چهل درصد اعلام کرد.

بر اساس اعلام این مرکز، نرخ تورم سالانه در این ماه برای خانوارهای شهری ٣٩,٣ درصد بوده که از ماه قبل یک واحد درصد کاهش داشته است. این نرخ برای خانوارهای روستایی ٤٣.٨ درصد بوده و از ماه قبل ١.٣ واحد درصد کمتر شده است.

منظور از نرخ تورم سالانه در آذر، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی (CPI) در یک سال منتهی به این ماه، نسبت به دوره مشابه سال قبل است.

در مجموع نرخ تورم آذر نسبت به ماه پیش از آن یک و یک دهم درصد کاهش را نشان می‌دهد.

ماه پیش، آبان، نرخ تورم سالانه به ۴۱/۱ درصد رسید که در کنار تورم ۶۰ درصدی سال ۱۳۷۴، بالاترین تورم ثبت شده در شش دهه اخیر ایران است.

تورم ۱۲ ماهه .  .  .

تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که نرخ تورم نقطه به نقطه آذر در قیاس با آبان هشت دهم درصد افزایش داشته است. برای نمونه قیمت گروه کالاهای غیرخوراکی و خدمات بیش از پنج درصد افزایش داشته و به بالای هفت درصد رسیده است.

نرخ تورم نقطه به نقطه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال پیشین است.

در گروه عمده خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات بیشترین افزایش قیمت نسبت به آبان ماه مربوط به گروه سبزیجات، میوه و خشکبار است.

در گروه عمده کالاهای غیرخوراکی و خدمات، گروه حمل ونقل شخصی (بنزین، انواع خودرو سواری) و گروه پوشاک و کفش بیشترین افزایش قیمت را نسبت به آبان داشته است.

مرکز آمار ایران در حالی نرخ تورم آذر ماه را منتشر کرده که عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی پیشتر گفته بود:"تاثیر افزایش قیمت بنزین در تورم ۴ درصد در سال است."

مرکز پژوهشهای مجلس قبل از افزایش قیمت بنزین در گزارشی گفته بود که با افزایش ۵۰ درصدی نرخ بنزین قیمت کالاها ۲/۶ درصد افزایش خواهد یافت.