'نامساعد بودن هوا' بررسی لوایح پیوستن به اف‌ای‌تی‌اف را به تعویق انداخت

"نامساعد بودن هوا" بررسی لوایح پیوستن به اف‌ای‌تی‌اف را به تعویق انداخت

منبع تصویر، Tasnim

احمد توکلی از تعطیلی جلسه‌های مجمع تشخیص مصلحت نظام به دلیل "نامساعد بودن هوا" و سن بالای اعضای این نهاد خبر داده و گفته رئیس جمهوری سال گذشته "پیغام فرستاده بود که برای رای‌گیری بر سر FATF فعلا دست نگه داریم".

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، گمانه‌زنی درباره "احتمال رای‌ مثبت آوردن" لوایح FATF (گروه ویژه اقدام مالی) در صورت برگزاری جلسات مجمع را نادرست خوانده و تاکید کرده اگر در شرایط فعلی رأی‌گیری شود، "مجمع تشخیص مصلحت حتما با پیوستن جمهوری اسلامی به FATF مخالفت می‌کند".

پیوستن به کنوانسیون ملل متحد علیه جرائم سازمان‌یافته فراملی (پالرمو) و کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم (CFT) لوایحی است که باید برای عضویت در گروه ویژه اقدام مالی به تصویب برسد.

به گزارش اعتمادآنلاین این فعال سیاسی اصولگرا اشاره کرده است که مجید انصاری، دیگر عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام هم درخواست کرده بوده تا تصمیم‌گیری درباره لوایح FATF به تعویق افتد "چون آنها می‌دانستند در صورت رای‌گیری، رای مجمع به این موضوع منفی خواهد بود".

آقای انصاری به طور تلویحی این سخنان را رد کرده و گفته در حالی که سال گذشته لایحه پالرمو را شورای نگهبان تصویب کرده بود هیات‌عالی نظارت در مجمع به آن ایراداتی گرفته و با وجود تلاش‌های بسیار برای برطرف کردن ایرادات "کار پیش نرفت و از طرق فشارهای مختلفی که وارد شد نهایتا اعضای مجمع، پالرمو را به تصویب نرساندند".

درخواست نمایندگان برای حکم حکومتی

در حالی که احمد توکلی رای اکثریت مجمع تشخیص مصلحت نظام را مخالف پیوستن ایران به FATF می‌داند، شماری از نمایندگان مجلس در تلاش هستند تا نظر آیت‌الله علی خامنه‌ای را به تصویب لوایح مرتبط جلب کنند.

در نامه‌ای خطاب به آقای خامنه‌ای که به گزارش همشهری آنلاین ۱۵ امضا پای آن است، شش زیان ناشی از نپیوستن ایران به گروه ویژه اقدام مالی برشمرده‌ شده که از آن جمله "انسداد تمامی حساب‌های بانک‌های ایرانی در خارج از کشور"، "اتهام پولشویی"، "عدم فعالیت مالی و پولی در سطوح بین المللی" و "ایجاد التهاب در بازار بورس و ارز" است.

از سوی دیگر رییس کل بانک مرکزی هم خبر داده که چین و روسیه اعلام کرده‌اند وارد شدن ایران به فهرست سیاه FATF ، تاثیر منفی بر مبادلات بانکی با این کشور خواهد داشت.

چین و روسیه دو متحد سیاسی ایران و از اعضای توافق جامع هسته‌ای (برجام) به شمار می‌روند. گروه ویژه اقدام مالی بارها افزوده شدن ایران به این فهرست را به تعلیق درآورده و برای تصویب لوایح مرتبط مهلت را تمدید کرده است.

پیوستن ایران به گروه ویژه اقدام مالی از یک سال و نیم گذشته تاکنون با مخالفت‌های تندی رو به رو بوده است. برای نمونه مصطفی میرسلیم، رئیس شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی گفته "مطرح کردن چنین میثاق‌هایی ترفند غیر مستقیم آمریکا" است. آقای میرسلیم بر این باور است که "دشمن" از این طریق به روش‌هایی که ایران برای "جبران آثار تحریم‌ها در چند سال گذشته اتخاذ کرده" پی‌خواهد برد.

پیوستن ایران به FATF از نگاه مخالفان مانعی برای کمک‌ مالی به حزب‌الله لبنان و دیگر گروه‌های جهادی است. علی ربیعی، سخنگوی دولت در مخالفت با آن گفته "تمام متخصصان امنیتی کشور اعلام کرده‌اند حق تحفظ این کنوانسیون‌ها به اندازه‌ای هست که نگرانی وجود نداشته باشد".

گروه ویژه اقدام مالی که مقر آن در پاریس است ماه اکتبر بار دیگر مهلت ایران را برای تصویب کامل قوانین مربوط به مبارزه با "تامین مالی تروریسم" به مدت چهار ماه تمدید کرد.