کرونا در ایران؛ قیمت بعضی صیفی‌جات بالا رفت

میوه

منبع تصویر، Getty Images

از شیوع ویروس جدید کرونا در ایران گزارش‌هایی درباره کمیابی، نایابی و چند برابر شدن قیمت بعضی از اقلام بهداشتی نظیر ژل ضدعفونی و ماسک منتشر شده اما به مرور زمان قیمت بعضی اقلام خوراکی هم چند برابر شده است.

با شیوع کرونا بعضی پزشکان در ایران اقلامی مثل لیموترش، سیر و زنجبیل را برای افزایش ایمنی توصیه کردند که به افزایش "بی‌سابقه" قیمت بعضی صیفی‌جات در روزهای اخیر دامن زد.

بر این اساس، قیمت زنجبیل به کیلویی ۱۲۰ هزارتومان، قیمت هر کیلو لیموترش در خرده‌فروشی‌ها به ۵۰ هزار تومان، لیمو شیرین به ۹۰۰۰ تومان و سیر به ۳۵ هزار تومان رسیده است.

ISNA
قیمت بعضی از اقلام خوراکی در بازار تهران

قیمتها در هر کیلو

  • زنجبیل ۱۲۰ هزارتومان

  • لیمو ترش۵۰ هزار تومان

  • سیر۳۵ هزار تومان

  • لیمو شیرین۹۰۰۰ تومان

اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی

به گفته اسدالله کارگر، رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی فروشندگان هم مجبورند این کالاها را با قیمت بالاتری تهیه کنند:

"حقیقت این است که خود فروشنده هم محصولاتش را از مبدا گران می‌خرد. حتی در بعضی مواقع قیمت کالا به حدی بالا می‌رود که فروشندگان سود مصوبشان را در کمترین حد ممکن اعمال می‌کنند."

"براساس قیمت میدان مرکزی میوه و تره‌بار، زنجبیل تازه تا ۱۱۰ هزارتومان هم به فروش رسیده است و اگر قرار باشد با اعمال سود ۳۵ درصدی در خرده فروشی‌ها عرضه شود قیمت آن به ۱۴۰ هزار تومان می‌رسد.".

با اعلام اولین موارد ابتلا و مرگ ناشی از کرونا در ایران، تهیه ماسک و ژل ضدعفونی به معضلی برای بسیاری از شهروندان ایرانی تبدیل شد، این اقلام کم‌یاب یا نایاب و بسیار گرانتر شدند هر چند وزارت بهداشت از توزیع آنها خبر داده است.

منبع تصویر، IRNA

تا پیش از این قیمت ژل‌ ضدعفونی کمتر از ۱۷ هزار تومان بود که در داروخانه‌ها قیمت‌شان تا ۴۰ هزار تومان و در بازار آزاد تا بالای ۹۰ هزار تومان هم رسید.

به گفته شهروندان تهرانی، آنها یا با تابلوی "نداریم" یا "موجود نیست" در پشت شیشه داروخانه‌ها برمی‌خورند یا در برخی موارد با قیمت‌های "نجومی" مواجه می‌شوند.

بعضی فروشندگان در سایت‌هایی نظیر دیوار و شیپور، ژل ضدعفونی را حتی بیش از ۹۰ هزار تومان هم قیمت‌گذاری کرده بودند که البته این آگهی‌ها حذف شدند؛ بعضی سایت‌ها نظیر دیجی‌کالا هم از عبارت "ناموجود" برای این اقلام استفاده کرده‌اند.

HAMSHAHRIONLINE
در دو نوبت قرار شد دو میلیون ماسک در راستای کمک‌های بشر دوستانه به کشور چین اهدا شود که در نوبت اول یک میلیون ارسال شده است و یک میلیون ماسک دیگر نیز اهدا خواهد شد ( تاریخ ۱۸ بهمن)
سعید نمکی
وزیر بهداشت ایران
از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت ایران دو روز پیش "توزیع، خرید و فروش انواع ماسک‌های پزشکی و جراحی (بنددار و کش‌دار) و فیلتردار را تا اطلاع ثانوی ممنوع کرد. این اقلام باید فقط به هیئت امنای صرفه‌جویی ارزی وابسته به وزارت بهداشت فروخته شوند.

به گفته محمدرضا شانه‌ساز رئیس سازمان غذا و دارو، توزیع انواع ماسک را همین هیئت انجام خواهد داد و داروخانه‌ها فقط می‌توانند موجودی انبار خود را (که قبل از ابلاغ این بخشنامه خریداری شده) با نرخ قانونی بفروشند و تا اطلاع ثانوی اجازه خرید مجدد از شرکت توزیع را ندارند.

در نیمه دوم بهمن ماه سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران از ارسال یک میلیون ماسک به چین خبر داده بود:

"در دو نوبت قرار شد دو میلیون ماسک در راستای کمک‌های بشر دوستانه به کشور چین اهدا شود که در نوبت اول یک میلیون ارسال شده است و یک میلیون ماسک دیگر نیز اهدا خواهد شد."

در روزهای اخیر خبرهایی درباره کشف اقلام بهداشتی احتکار شده در رسانه‌های ایران منتشر شده است؛ رئیس پلیس تهران دیروز از کشف میلیون‌ها ماسک "احتکار شده یا غیربهداشتی" در پایتخت خبر داد:

"در روزهای گذشته بالغ بر یک میلیون و ۲۰۰ هزار عدد ماسک کشف شد و از روز گذشته تا امروز نیز حدود ۴/۵ میلیون ماسک کشف شد که ارزش آنها حدود ۱۰ میلیارد تومان برآورد شده است."

به گفته مدیر کل تجهیزات و ملزومات پزشکی وزارت بهداشت، روزانه یک میلیون و ۵۰۰ هزار عدد ماسک در ایران تولید می‌شود.