یاتا: دولت‌های خاورمیانه برای مقابله با کرونا به شرکت‌های هواپیمایی کمک کنند

امارات

منبع تصویر، EPA

انجمن بین‌المللی حمل و نقل هوایی (یاتا) از دولت‌های خاورمیانه خواسته برای مقابله با پیامدهای شیوع ویروس کرونای ٢٠١٩، به شرکت‌های هواپیمایی کمک کنند. بیشتر شرکت‌های هواپیمایی فعال در خاورمیانه دولتی هستند.

از حدود دو ماه پیش (دسامبر ۲۰۱۹ میلادی) زمانی که شیوع این بیماری در چین اعلام شد، درباره پیامدهای شیوع کرونا بر درآمد شرکت‌های هواپیمایی هم هشدار داده شد.

هم‌اکنون حدود ۵۰ کشور با این ویروس دست به گریبان هستند و بعضی از کشورها پروازهای خود را به کشورهایی که این ویروس در آنها شایع شده از جمله ایران قطع کردند.

محمد علی بکری، نایب رئیس یاتا در منطقه آفریقا و خاورمیانه به خبرنگاران گفت: "این منطقه به ارتباط هوایی نیازمند است و حمایت دولت‌ها به شرکت‌های هوایی کمک خواهد کرد تا از این مرحله سخت عبور کنند."

او از دولت‌ها نخواست به شرکت‌های هواپیمایی کمک مالی کنند و منظورش بیشتر کمک به مدیریت هزینه‌های اجرایی بوده، هزینه‌هایی نظیر مالیات که در اختیار دولت‌هاست.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

انجمن بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی پیش بینی کرده که شرکت‌های هواپیمایی در سال جاری میلادی ۲۹ میلیارد دلار ضرر خواهند کرد؛ عمده این ضرر متوجه شرکت‌های هواپیمایی چینی و آسیایی اعلام شده

نایب رئیس یاتا در منطقه آفریقا و خاورمیانه پیش‌بینی کرده فروش بلیت هواپیما به کشورهای خاورمیانه و دیگر کشورهای جهان در هفته‌های آینده با کاهش روبرو شود.

علی بکری تخمین زد که فروش بلیت هواپیما در منطقه خاورمیانه، تا به امروز ۱۰۰ میلیون دلار کاهش یافته است.

خسارت ویروس کرونا به شرکت‌های هواپیمایی فقط مختص خاورمیانه نیست؛ بسیاری از شرکت‌های بین‌المللی نظیر لوفت هانزای آلمان، ایرفرانس-کی‌ال‌ام و ایزی جت با وضعیت مشابهی روبرو شده‌اند و ارزش سهام آنها در بورس کاهش یافته است.

انجمن بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی هفته پیش اعلام کرده بود که شرکت‌های هواپیمایی در سال جاری میلادی احتمالا ۲۹ میلیارد دلار ضرر خواهند کرد؛ عمده این ضرر متوجه شرکت‌های هواپیمایی چینی و آسیایی خواهد بود.

به گفته الکساندر دی ژونیاک، مدیرکل یاتا، "شرکت‌های هواپیمایی مجبور شده‌اند پروازها را کم و بعضی از مقاصد را کلا حذف کنند. این شرکت‌ها سال سختی در پیش خواهند داشت."

منبع تصویر، khabaronline

توضیح تصویر،

لغو بسیاری از پروازها از ایران در آستانه تعطیلات نوروز اتفاق افتاده است که بسیاری شرکت‌های مسافرتی بر روی درآمد آن حساب خاصی باز کرده بودند

با شیوع ویروس کرونا در ایران و بالا رفتن موارد ابتلا، تعدادی از کشورهای منطقه پروازهای خود را به ایران لغو کردند. این وضعیت باعث شد هواپیماها بدون مسافر برای برگرداندن مسافران ایرانی به کشورهای مقصد پرواز کنند؛ به عنوان مثال در پروازهای به مقصد استانبول فقط مسافران ترکیه‌ای در پروازها بودند.

در نمونه‌ای دیگر، سه شرکت ایرانی ماهان، ایران ایر و آتا بین ایران و عراق پرواز داشتند که این پروازها لغو شده‌اند.

لغو بسیاری از پروازهای ایران در آستانه تعطیلات نوروز خساراتی را برای شرکت‌های هواپیمایی و تورها به همراه دارد، حتی در بعضی مسیرها قیمت بلیت سفرهای داخلی هم کاهش یافته است.

فقط صنعت هوایی نیست که متاثر از این ویروس شده است.

هفته پیش انتشار گزارش‌هایی درباره موارد بیشتر ابتلا به ویروس کرونا در خارج از چین، به ویژه در ایتالیا، باعث شد بازارهای سهام در کشورهای مختلف جهان بدترین هفته خود از زمان بحران مالی سال ۲۰۰۸ را سپری کنند.

جمعه پیش (۲۸ فوریه) شاخص داو جونز در بازار سهام نیویورک بزرگترین افت روزانه در طول تاریخش را تجربه کرد.