آمریکا برای مقابله با تبعات اقتصادی کرونا نرخ سود بانکی را کاهش داد

سود بانکی

منبع تصویر، Getty Images

بانک مرکزی آمریکا برای مقابله با تبعات اقتصادی ویروس کرونا، بدون برنامه‌ریزی قبلی و بطور ناگهانی نرخ سود بانکی را ۰/۵ درصد کاهش داده است.

نرخ پایه سود بانکی در آمریکا با تصمیم جدید به ۱ تا ۱/۲۵ درصد رسیده است.

آخرین باری که آمریکا بطور ناگهانی نرخ سود را کاهش داده بود به دوران بحران اقتصادی جهان در سال ۲۰۰۸ میلادی باز‌میگردد.

خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای که منتشر کرده آورده است: "پایه اقتصاد آمریکا همچنان قویست، اگر چه ویروس کرونا تهدیدی فزاینده برای فعالیت‌های اقتصادی محسوب می‌شود."

کاهش نرخ سود بانکی برای اقتصاد یک کشور عموما نشانه خوبی تلقی نمی‌شود؛ این اقدام برای تشویق بیشتر افراد و کسب و کارها برای قرض از بانکها و موسسات مالی انجام می‌گیرد.

پیشتر وزاری دارایی و روسای بانک‌های مرکزی هفت کشور صنعتی جهان، موسوم به گروه هفت در نشستی که به صورت کنفرانس ویدیویی برگزار شد، گفتند تمامی اقدامات ممکن را برای حفاظت از اقتصاد جهان در برابر ویروس کرونا به کار خواهند گرفت.

تارو آسو، وزیر دارایی ژاپن گفته است نمایندگان این هفت کشور ثروتمند در صورت لزوم اقداماتی، از جمله مالی، برای حمایت از اقتصاد جهان در ستور کار خود قرار خواهند داد.

دیروز هم بانک مرکزی اروپا آمادگی خود را برای تهدیدات ناشی از کرونا اعلام کرده بود.

آقای آسو گفته نوع اقدامات بسته به کشور متفاوت خواهد بود؛ البته جزئیاتی درباره این اقدامات منتشر نشده است.

بیش از ۷۷ کشور جهان هم اکنون درگیر ویروس کرونا هستند.

توضیح ویدئو،

اقتصاد جهان گرفتار در چنگال کرونا

صبح امروز ارزش شاخصهای اروپایی که از دیروز تقویت شده بود بهبود یافت و نفت هم شاهد افزایش قیمت بوده است؛ با اعلام کاهش نرخ سود بانکی در آمریکا بازارهای مالی هم تحت تاثیر قرار گرفتند.

نفت هم در معاملات امروز به تقویت قیمت خود ادامه داد و قیمت هر بشکه برنت با نیم درصد افزایش نسبت به دیروز به بالای ۵۳ دلار رسید؛ دیروز و با باز شدن بازارهای جهانی قیمت نفت پس از افت‌های متوالی بیش از دو دولار و بیست سنت در هر بشکه افزایش یافته بود.

هفته پیش یکی از بدترین روزهای بازار بورس بود؛ نگرانی سرمایه‌گذاران از پیامدهای منفی شیوع ویروس کرونا بر روند سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی باعث فروش عمده سهام توسط بسیاری از سهامداران شد و بدترین هفته از زمان بحران مالی سال ۲۰۰۸ برای این بازار رقم خورد و قیمت طلا هم به بالاترین قیمت خود در هفت سال گذشته رسید که بعدا نرخ آن کاهش یافت.

در آخرین روز فعالیت این بازار (جمعه ۲۸ فوریه) شاخص کلی سهام در بازارهای اروپای، آسیایی و آمریکا شاهد افت بودند.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

هفته پیش بدترین هفته بازارهای بین‌المللی بورس از زمان بحران مالی سال ۲۰۰۸ رقم خورد

در حالیکه گسترش ویروس کرونا در خارج از مرزهای چین ادامه دارد؛ رقم دقیقی از میزان خسارات ناشی از شیوع این ویروس در جهان در دست نیست.

صندوق بین المللی پول درباره تبعات آن بر رشد اقتصاد جهانی هشدار داده است.

به پیش بینی صندوق بین المللی پول، اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۰ حدود ۳/۳ درصد رشد خواهد داشت؛ البته با اتفاقات اخیر احتمال آن می‌رود این رقم کاهش یابد.

با محدود شدن جابجایی مسافران پیش‌بینی شده فروش بلیت هواپیما به کشورهای خاورمیانه و دیگر کشورهای جهان در هفته‌های آینده با کاهش روبرو شود و این صنعت هم خساراتی را متحمل شود.

ارزش سهام شرکت‌هایی نظیر لوفت هانزای آلمان، ایرفرانس-کی‌ال‌ام و ایزی جت کاهش یافته است.

انجمن بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی هفته اعلام کرده است که شرکت‌های هواپیمایی در سال جاری میلادی احتمالا ۲۹ میلیارد دلار ضرر خواهند کرد؛ بر همین اساس گفته شده عمده این ضرر متوجه شرکت‌های هواپیمایی چینی و آسیایی خواهد بود.