روسیه و اوپک برای کاهش عرضه نفت به توافق نرسیدند

اوپک

منبع تصویر، Reuters

سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، نتوانست موافقت دیگر تولیدکنندگان نفت را برای طرح کاهش روزانه یک و نیم میلیون بشکه‌ای عرضه نفت بگیرد.

یک روز پس از آن که وزیران نفت و انرژی اوپک گفتند به شرط کاهش ۵۰۰ هزار بشکه‌ای تولید کشورهای دیگر، در مجموع یک میلیون بشکه از تولید اوپک کم می‌کنند، مخالفت روسیه باعث شد صادرکنندگان اوپک و غیراوپک نتوانند به توافق برسند.

الکساندر نوواک، وزیر انرژی روسیه، گفته است این کشور از ١ آوریل (سه هفته دیگر) محدودیتی برای تولید نفت نخواهد داشت.

تولیدکنندگان نفت در حالی برای کاهش تولید به توافق نرسیدند که روز جمعه قیمت نفت خام در بازارهای جهانی بیش از ٧ درصد پایین آمد.

با ادامه شیوع ویروس کرونا احتمال پیامدهای منفی آن تقویت شده و نگرانی‌هایی درباره ضربه به اقتصاد جهانی وجود دارد. یک نتیجه چنین روندی افت تقاضای نفت خام است.

کشورهای اوپک و غیراوپک گفته‌اند برای بازگرداندن ثبات به بازار نفت به رایزنی ادامه خواهند داد.

توافق قبلی اوپک و دیگر کشورهای تولیدکننده، از جمله روسیه، برای سقف تولید در پایان ماه جاری به پایان می‌رسد.

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران، ابراز امیدواری کرده که در فرصت پیش رو تولیدکنندگان نفت بتوانند برای تعیین سقف تولید به توافق برسند.

کمربندها را ببندید!

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

بهرنگ تاج‌دین - خبرنگار بی‌بی‌سی از محل نشست اوپک

کمربندها را محکم ببندید؛ شاید به زودی شاهد بی‌سابقه‌ترین سقوط قیمت نفت باشیم.

از چهار سال پیش که همکاری اوپک با کشورهای غیرعضو این سازمان برای کنترل بازار جهانی نفت شروع شد، خیلی‌ها درباره خطرات دادن "حق وتو" به روسیه هشدار می‌دادند.

در پایان این نشست، دبیر کل اوپک گفت ۹۰ درصد کشورهای غیرعضو با پیشنهاد اوپک برای کاهش ۱/۵ میلیون بشکه‌ای تولید موافق بودند. ۹۰ درصد از ۱۰ کشور غیرعضو یعنی این روسیه بود که یک‌تنه کاسه و کوزه‌های همه را به هم ریخت.

شکست این نشست یعنی از یک ماه دیگر همه این ۲۳ کشور عضو و غیرعضو می‌توانند شیرهای نفت را تا آخر باز کنند؛ کاری که در شرایط کاهش تقاضا می‌تواند به کاهش هر چه بیشتر قیمت منجر شود.

پایین آمدن و پایین ماندن قیمت، نه تنها خزانه اعضای اوپک را خالی می‌کند، بلکه می‌تواند به ورشکستگی تولیدکنندگان نفت شیل در آمریکا هم منجر شود؛ چیزی که اوپکی‌ها از آن بدشان نمی‌آید.

ولی اگر نیت روسیه حرکت به سوی چنین هدف استراتژیکی بوده، آن را به قیمت زیر پا گذاشتن اعتماد اعضای اوپک به دست آورد.

سؤال اصلی برای اوپک این است که آیا ادامه این همکاری با روسیه به هزینه‌ها و خطراتش می‌ارزد یا نه.