ارزش سهام آرامکو به کمتر از قیمت عرضه اولیه رسید

ارامکو

منبع تصویر، AFP

ارزش سهام شرکت ملی نفت عربستان، آرامکو، در معاملات امروز یکشنبه (هشتم مارس/۱۸ اسفند) به کمتر از قیمت عرضه اولیه آن در حدود سه ماه پیش رسیده است.

در معاملات امروز هر سهام آرامکو با کاهشی معادل ۹ درصد به نزدیک ۳۰ ریال سعودی رسید؛ در ماه دسامبر که برای اولین بار آرامکو در بورس عرضه شد قیمت این سهام ۳۲ ریال سعودی بود.

کاهش ارزش آرامکو پاسخ بازار به شکست توافق اعضای اوپک بر سر میزان تولید بود.

دو روز پیش (جمعه ششم مارس) اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، و روسیه بر سر کاهش تولید به توافق نرسیدند.

اعضای اوپک تصمیم داشتند با گرفتن موافقت دیگر تولیدکنندگان برای ثبات بازار، روزانه یک و نیم میلیون بشکه‌ از تولید خود بکاهند که این اتفاق نیافتاد.

در پی ناکامی در حصول توافق، قیمت نفت حدود ده درصد کاهش یافت تا جایی که که قیمت هر بشکه نفت برنت به بیش از ۴۵ دلار رسید؛ این بالاترین افت روزانه قیمت نفت از زمان بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ تا کنون بود.

قیمت نفت از ابتدای سال جاری میلادی به دلیل شیوع ویروس کرونا شاهد ۳۰ درصد افت بوده است.

اتفاقات اخیر در حالیست که خبرگزاری رویترز به نقل از دو منبع گفته است: "عربستان قصد دارد تولید نفت خام خود را در ماه آوریل به بالای ۱۰ میلیون بشکه در روز برساند."

این منابع گفته‌اند تولید نفت عربستان بسیار بیشتر از ده میلیون و کمتر از ۱۱ میلیون بشکه در روز خواهد بود.

تولید روزانه نفت عربستان در ماه‌های گذشته به طور متوسط ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه بود ولی تا ۱۲ میلیون بشکه در روز ظرفیت تولید دارد.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

روز جمعه قیمت هر بشکه نفت برنت به بیش از ۴۵ دلار رسید که بالاترین میزان افت روزانه از سال ۲۰۰۸ میلادی را ثبت کرد

چین بزرگترین وارد‌کننده نفت در جهان است و به طور متوسط حدود ۱۴میلیون بشکه نفت در روز مصرف می‌کند.

با شیوع ویروس کرونا نگرانی از کاهش تقاضای نفت در بازارهای جهانی باعث پایین آمدن قیمت این کالا در بازارهای جهانی شد.

از آنجا که هواپبماهای سراسر جهان پروازهای خود به چین را به حالت تعلیق درآورده‌اند و محدودیت‌های مسافرت در داخل این کشور هم اعمال شده، شیوع ویروس کرونا احتمالا در تقاضا برای سوخت هواپیماها تاثیر زیادی خواهد داشت.

اخیرا خبرگزاری بلومبرگ اعلام کرد که از مصرف روزانه نفت در چین ۲۰ درصد یعنی معادل کل نفت مورد نیاز ایتالیا و بریتانیا کاسته شده است..

با افزایش نگرانی‌ها درباره شیوع گسترده‌ ویروس کرونا در جهان، شاخصها در بازارهای جهانی به شدت افت کرد و قیمت طلا هم به بالاترین نرخ خود در هفت سال گذشته رسید.