سخنگوی دولت: سهیمه بنزین نوروزی قطعا شامل ایام نوروز ۹۹ نخواهد شد

ربیعی

منبع تصویر، AFP

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران، گفته است با توجه به اینکه بودجه سال آینده هنوز به تصویب نهایی نرسیده است، سهمیه نوروزی بنزین "قطعا شامل ایام نوروز ۹۹ نخواهد شد."

آقای ربیعی در گفتگویی به خبرگزاری ایرنا گفته است: "دولت تلاش می‌کند سهمیه بنزین نوروزی را در صورت تصویب نهایی، برای فرصتی مناسبت‌تر و بعد از شکست کرونا به کارت‌های سوخت واریز و مورد استفاده قرار گیرد."

او همچنین گفته است: "اختصاص سهمیه بنزین نوروزی در بحث بودجه سال آینده مطرح شده است؛ بودجه هم که هنوز به تصویب نهایی مجلس نرسیده و قطعا شامل ایام نوروز ۹۹ نخواهد شد."

تصمیم احتمالا مرتبط با جلوگیری از سفرهای غیرضروری شهروندان ایرانی به منظور کاهش شیوع ویروس کرونا در این کشور بوده است.

این اظهارات در حالیست که اخیرا کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی از تصویب اختصاص ۶۰ لیتر بنزین نوروزی خبر داده بود.

همزمان گفته شده بود که زمان واریز این سهمیه به کارت‌های سوخت به دولت واگذار شده است.

سهمیه نوروزی بنزین در لایحه بودجه سال آینده (۱۳۹۹) گنجانده شده که هنوز نهایی نشده؛ رهبر ایران هفته پیش طی حکمی حکومتی اعلام کرد که این لایحه برای تصویب نیاز به رای‌گیری در صحن مجلس ندارد و مصوبه کمیسیون تلفیق برای قانون شدن لایحه بودجه مستقیما می‌تواند به شورای نگهبان فرستاد شود.

TASNIM
درصورت تصویب نهایی بودجه، تلاش دولت این خواهد بود که این سهمیه برای فرصتی مناسبت‌تر و ان‌شاءالله بعد از شکست کرونا مورد استفاده قرار گیرد
علی ربیعی
سخنگوی دولت ایران

طی روزهای گذشته و با گسترش آلودگی ویروس کرونا در بعضی از شهرها از جمله تهران، تعدادی از ساکنان این شهرها به بعضی مناطق از جمله استان‌های شمالی نظیر گیلان و مازندران سفر کردند که این مسافرتها شیوع گسترده‌تر این بیماری را در بر داشت.

این مسافرت‌ها در حالی صورت می‌گرفت که مقام‌های ایرانی از شهروندان خواسته بودند از ترددهای غیرضروری اجتناب کنند و در خانه بمانند.

وزارت بهداشت ایران امروز آمار جان‌باختگان شیوع ویروس کرونا در ایران را ۲۳۷ نفر اعلام کرد؛ بیشترین آمار ابتلا به شهر تهران با ۱۹۴۵ مورد مربوط می‌شود. بعد از تهران، بیشترین موارد ابتلا در استان‌های قم (۷۱۲)، مازندران (۶۳۳)، اصفهان (۶۰۱) و گیلان (۵۲۴) گزارش شده است.

مقامهای ایران امیدوارند با به تعویق انداختن واریز سهمیه بنزین در نوروز بتوانند دست‌کم بخشی از سفرهای غیر ضروری را کاهش دهند.

سهمیه ماهانه بنزین در ایران. .  .

در طرح سهمیه بندی بنزین که از آبان ماه وبه طور ناگهانی به اجرا گذاشته شد؛ برای هر خودروی شخصی ماهیانه ۶۰ لیتر بنزین ۱۵۰۰ تومانی در نظر گرفته شده است که مازاد آن برای مالک خودرو باید با قیمت سه هزار تومان تامین شود.

بعضی از نمایندگان مجلس از جمله جلال میرزایی، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی معتقدند اختصاص سهمیه اضافی برای نوروز "فشار مضاعفی بر منابع یارانه خواهد داشت."

با افزایش قیمت سوخت در آبان ماه که با اعتراضات گسترده‌ای همراه شد، دولت ایران کمک‌های معیشتی را برای ۱۸ میلیون خانوار ایرانی (معادل ۶۰ میلیون نفر) اعلام کرد؛ بر این اساس خانوار‌ها واجد شرایط دریافت رقمی بین ۵۵ تا ۲۰۵ هزار تومان در ماه (بسته به تعداد اعضای خانوار) شناخته شدند.

دولت ایران منابع رقم کلی کمک معیشتی را ۳۱ هزار میلیارد تومان اعلام کرده که باید به ۶۰ میلیون نفر پرداخت شود.