کرونا در ایران؛ اختصاص ۷۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای کمک به کسب‌وکارهای آسیب‌دیده

بازار در تهران

منبع تصویر، Reuters

دولت ایران اعلام کرده برای کمک به کسب و کارهای آسیب دیده از شیوع کرونا ۷۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات اختصاص داده است.

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، امروز پنجشنبه (هفتم فرودین) در جلسه ستاد اقتصادی دولت برای بررسی تبعات شیوع کرونا از این اقدام خبر داده، او البته این تسهیلات را محدود به کسب و کارهایی کرده که پس از شیوع بیماری "کارگر و یا کارگران خود" را اخراج نکرده باشند.

دولت ایران نرخ سود این تسهیلات را ۱۲ درصد و دوره بازپرداخت آن را دو سال اعلام کرده است.

آقای روحانی همچنین به برداشت یک میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی اشاره کرده که مستلزم موافقت رهبر ایران است؛ کمک مورد نیاز بخش بهداشت و درمان و همچنین کمک ۵ هزار میلیارد تومانی به صندوق بیمه قرار است از همین محل تامین شود.

دولت ایران کمک به صندوق بیمه بیکاری را برای ۳ ماه اسفند، فروردین و اردیبهشت در نظر گرفته است.

آقای روحانی امیدوار است تا پایان اردیبهشت شرایط به وضعیت عادی برگردد و ایران از بحران ناشی از کرونا عبور کند.

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران که او هم در جلسه امروز حضور داشته، در صفحه شخصی توئیتر خود رقم کلی تسهیلات دولت را صد هزار میلیارد تومان اعلام کرده که به غیر از هفتاد و پنج هزار میلیارد تومان کسب و کارهای آسیب دیده شامل مواردی نظیر "پایداری بنگاههای آسیب دیده، تقویت معیشت، کمک به اقشار فاقد درآمد، حمایت از خانوارها و حمایت از کارگران هم ‌می‌شود."

توضیح ویدئو،

کرونا در ایران؛ پلمب مغازه، توقیف اتومبیل و جریمه ۵۰۰ هزار تومانی

پیشتر هم سازمان برنامه و بودجه ایران از اختصاص دو بسته برای اقشار کم درآمد خبر داده بود؛ این بسته‌ها شامل کمک ماهیانه ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومانی برای ۳ میلیون ایرانی فاقد درآمد ثابت و وام یک تا دو میلیونی (۴ درصدی و بدون ضامن) برای ۴ میلیون نفر شاغل آسیب‌دیده همچون کارگران و اصناف است.

در بسته اول اعلام شده بود به خانوار یک نفره ۲۰۰ هزار تومان،‌ خانوار دو نفره ۳۰۰ هزار تومان،‌ خانوار سه نفره ۴۰۰ هزار تومان،‌ خانوار چهار نفره ۵۰۰ هزار تومان و خانوار شش نفره ۶۰۰ هزار تومان به حساب یارانه سرپرستان خانوار واریز شود.

یکی از اقداماتی که دولت ایران برای کمک کردن به تبعات اقتصادی شیوع کرونا اعلام کرده بود، به تعویق انداختن بازپرداخت اقساط وامها برای ماه‌های اسفند، فروردین و اردیبهشت بود.

این در حالی بود که بعضی از شهروندان ایرانی به بی‌بی‌سی فارسی گفته بودند بعضی بانکها رقم اقساط ماه اسفند را از حساب مشتریان برداشت کرده‌اند؛ این مشتریان می‌گفتند با مراجعه به بانکها به آنها گفته شده بخشنامه‌ای به آنها ابلاغ نشده است.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

بانک مرکزی، رستوران ها را از جمله کسب و کارهای آسیب دیده از شیوع کرونا در نظر گرفته است

بانک مرکزی ایران دیروز چهارشنبه (پنجم فروردین) البته بانک‌ها و مؤسسات اعتباری را مکلف کرد تا اقساط کسر شده را به حساب مشتریان برگرداند.

میزان خساراتی که شیوع کرونا بر اقتصاد ایران وارد کرده مانند سایر نقاط جهان مشخص نیست.

پیش از آغاز سال نوی خورشیدی، بانک مرکزی در بخشنامه‌ای مصادیق کسب و کارهای آسیب دیده از شیوع کرونا ویروس را اعلام کرد.

در این بخشنامه به ده گروه اشاره شده است از جمله:

  • مراکز تولید و توزیع غذاهای آماده اعم از رستوران‌ها
  • مراکز اقامتی نظیر هتل‌ها
  • حمل و نقل هوایی، جاده‌ای، ریلی و دریایی
  • دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری
  • تولید و توزیع پوشاک
  • تولید و توزیع کیف و کفش
  • مراکز توزیع آجیل، خشکبار و قنادی، بستنی و آبمیوه
  • مراکز و مجتمع‌های ورزشی و تفریحی
  • مراکز و مجتمع‌های فرهنگی و آموزشی
  • م راکز تولید، توزیع و فروش صنایع دستی

یکی از بزرگترین بخش‌هایی که در حوادث اخیر ضربه دیده اند شرکتهای خدمات مسافرتی بوده اند که با بسته شدن مرز کشورها با ایران مجبور به برگرداندن پول مشتریان شدند.

آمار دقیقی از خسارت وارد شده به مسافران و صنعت گردشگری در ایران در دست نیست اما ایران در سال‌های اخیر تلاش کرده بود با جلب گردشگران خارجی، دست‌کم بخشی از درآمدهای ارزی خود را که با تحریم‌های آمریکا از بین رفته بازیابی کند؛ از جمله این اقدامات می‌توان به لغو یک طرفه ویزا برای اتباع چینی اشاره کرد که حالا این بخش برای مدت نامعلومی به رکود رفته است.