کرونا در آمریکا؛ بسته کمک‌های میلیاردی تازه هم زمان با افت شدید وال استریت

آمار بیکاری به سرعت درحال افزایش بوده است

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

آمار بیکاری به سرعت درحال افزایش بوده است

هم زمان با بزرگ‌ترین افت وال استریت در ظرف سه هفته گذشته، کاخ سفید و رهبران کنگره آمریکا بر سر یک بسته کمک‌های فوری تازه به کسب و کارهای کوچک که از مقررات قرنطینه مربوط به شیوع ویروس کرونا به شدت آسیب دیده اند، به توافق دست پیدا کرده اند.

مجلس سنای آمریکا روز سه شنبه (۲۱ آوریل) این بسته حمایتی ۴۸۴ میلیارد دلاری را به تصویب رساند. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، اعلام کرده است که این مصوبه را فورا امضا و اجرا می کند.

قرار است که حدود ۷۵ میلیارد دلار به بیمارستان‌ها داده شود. همچنین ۲۵ میلیارد دلار برای آزمایش کرونا در نظر گرفته شده است. حدود ۳۸۰ میلیارد دلار هم برای وام‌های عمدتا بلاعوض به شرکت‌های کوچک در نظر گرفته شده است تا کارکنان خود را اخراج نکنند.

به این ترتیب کنگره آمریکا از ماه مارس تا کنون حداقل ۳ تریلیون دلار به اقتصاد‌ این کشور تزریق کرده است تا از پیامدهای مخرب اپیدمی کرونا بکاهد.

شیوع کرونا تا به حال به مرگ بیش از ۴۲ هزار نفر در آمریکا منجر شده است. در ظرف چند هفته اخیر شمار بیکاران در ایالات متحده به حدود ۲۲ میلیون نفر رسیده است، یعنی حدود ۱۳ درصد که انتظار می رود به ۲۰ درصد نیز برسد.

از طرف دیگر، ارزش شاخص‌های اصلی بازار بورس و اوراق بهادار نیویورک (وال استریت) برای دومین روز متوالی کاهش یافته است. این بزرگ‌ترین میزان سقوط شاخص‌ها در ظرف سه هفته اخیر بود.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

تعطیلی کسب و کارها باعث بیکاری میلیون ها نفر شده است

شاخص "اس اند پی ۵۰۰" در پایان معاملات روز سه شنبه با حدود ۲/۷ درصد کاهش حدود ۵۰۰ واحد ارزش خود را از دست داد. شاخ داو جونز نیز با یک کاهش ۲/۶ درصدی حداقل ۶۳۱ واحد افت کرد. شاخص نزدک هم حدود ۳/۵ درصد کاهش یافت.

شاخص نفت وست تگزاس اینترمدیت که روز گذشته به منفی ۳۷ دلار رسیده بود روز سه شنبه ۴۳ درصد افزایش پیدا کرد و به بشکه‌ای ۱۱/۵۷ دلار رسید.