اوپک و صادرکنندگان بزرگ نفتی یک ماه دیگر کاهش قبلی تولید نفت را تمدید کردند

رویترز

منبع تصویر، Reuters

اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) به همراه صادرکنندگان بزرگ نفت غیر عضو اوپک، موسوم به اوپک پلاس، توافق قبلی خود برای کاهش روزانه ۹/۷ میلیون بشکه نفت در روز را یک ماه دیگر و تا پایان ژوئیه تمدید کردند.

اوپک پلاس از کشورهایی نظیر نیجریه و عراق که تولید آنها در دو ماه گذشته از سقف مورد توافق بالاتر بود خواسته، برای جبران این مازد از ماه ژوئیه تا سپتامبر از تولید خود بکاهند.

در ماه آوریل اعضای اوپک پلاس تصمیم گرفتند نزدیک به ۱۰ میلیون بشکه روزانه از تولید خود بکاهند؛ اگر توافق اخیر حاصل نمی‌شد بنا بود از ماه ژوئیه تا دسامبر میزان کاهش به ۷/۷ میلیون بشکه در روز برگردد.

عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی در این اجلاس که از طریق ویدیو کنفرانس برگزار می‌شد گفته: "با خروج مصرف کنندگان بزرگ از همه‌گیری کرونا و قرنطینه، تقاضا (در بازار نفت) در حال بازگشت است. اما هنوز این خروج کامل نیست و چالشهای پیش رو باقیست."

در آخرین روز کاری بازار نفت در هفته پیش (جمعه پنجم ژوئن) قیمت این کالا با عدم قطعیت برگزاری اجلاس اخیر متلاطم بود؛ در معاملات صبح جمعه قیمت نفت برنت به بالای چهل دلار در هر بشکه رسید و بعدازظهر همان روز با مطرح شدن احتمالاتی درباره عدم برگزاری این نشست به زیر ۴۰ دلار برگشت.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

قیمت این روزهای نفت، بالاترین قیمتها در سه ماه اخیر بوده

با اینکه قیمت این روزهای نفت، بالاترین قیمتها در سه ماه اخیر بوده اما حدود سی درصد کمتر از قیمتهای پایانی سال گذشته میلادی است.

توافق ماه آوریل اوپک پلاس که حالا تمدید شده، در حالیست که صنعت نفت آمریکا تحت فشار است و این کشور پیشتر تهدید کرده بود اگر عربستان درباره نفت اقدامی نکند نیروهای خود را از عربستان خارج می‌کند.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

بهبود قیمت نفت در بازارهای جهانی در حالیست که هنوز این قیمتها پائین‌تر از نفت شیل آمریکاست.

با کاهش تدریجی محدودیتهای مرتبط با کرونا انتظار می‌رود تقاضا در بازارهای جهانی در ماه آینده از عرضه بالاتر رود؛ اما اوپک با حدود یک میلیارد بشکه ذخیره مازاد نفتی که از ماه مارس انباشته شده هم روبروست.

یکی از دلایل افت قیمت نفت از ابتدای سال جاری تا کنون کاهش تقاضای جهانی نفت بوده است.

چین تا پیش از شیوع کرونا به طور متوسط روزانه ۱۴ میلیون واردات نفت داشت و حالا بعضی داده‌ها از افزایش این تقاضا حکایت دارد.

خبرگزاری رویترز اخیرا به نقل از شرکت " آی اچ اس مارکیت" که ارائه‌کننده داده‌های مختلفی مرتبط با بازارهای مالی است، گفته تقاضای نفت چین در پایان ماه آوریل به ۹۰ درصد زمان پیش از شیوع کرونا (ابتدای سال جاری میلادی) رسیده است.

آژانس بین‌المللی انرژی در ماه مه تخمین زده بود تقاضای نفت چین در نیمه دوم سال جاری میلادی با ۵ درصد افت به ۱۳/۲ میلیون بشکه در روز برسد.

با گسترش کووید-۱۹ بسیاری از واحدهای صنعتی محدود شدند یا به طور کلی فعالیت‌های خود را متوقف کردند. بسته شدن مرز کشورها هم توقف سفرهای هوایی را در برداشت که بر تقاضای بازار نفت تاثیرگذار بوده است.

قرار است اجلاس بعدی اعضای اوپک و تولیدکنندگان غیر عضو سی نوامبر تا اول دسامبر برگزار شود.