پیش بینی بانک مرکزی آمریکا:‌ ادامه انقباض اقتصادی و نرخ بیکاری بالا تا پایان ۲۰۲۰

کرونا در آمریکا

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

بانک مرکزی آمریکا می گوید تلاش می کند که صدمات طولانی به اقتصاد را کاهش بدهد

بانک مرکزی آمریکا اعلام کرده که کسری بودجه دولت فدرال در ظرف هشت ماه اول سال مالی جاری به رقم کم سابقه ۱/۸۸ تریلیون دلار افزایش پیدا کرده است.

گزارش تازه بانک مرکزی آمریکا همچنین تخمین زده که نرخ بیکاری در این کشور تا پایان سال ۲۰۲۰ میلادی در حدود ۹/۳ درصد باقی بماند و تا سال ۲۰۲۲ به حدود ۵/۵ درصد برسد. پیش از آغاز همه گیری کرونا و تعطیل شدن بسیاری از کسب و کارها، نرخ بیکاری در آمریکا حدود ۳/۵ درصد بود که کم ترین میزان در ظرف نیم قرن گذشته توصیف می شد.

جروم پاول، رییس بانک مرکزی ایالات متحده، روز چهارشنبه (۱۰ ژوئن) در یک نشست خبری مجازی همچنین اعلام کرد که تولید ناخالص داخلی آمریکا تا دسامبر ۲۰۲۰ در مقایسه با دسامبر ۲۰۱۹ حدود ۶/۵ درصد کاهش خواهد یافت اما در سال ۲۰۲۱ حدود ۵ درصد رشد خواهد کرد.

او گفت: «از ماه فوریه تا کنون در مجموع حدود ۲۰ میلیون فرصت شغلی از دست رفته است.»

گزارش تازه بانک مرکزی حکایت از آن دارد که این نهاد برخلاف دولت دونالد ترامپ انتظار ندارد که اقتصاد آمریکا به سرعت در ظرف ماه‌های آینده بخش عمده زیان‌های ناشی از همه گیری ویروس کرونا را جبران کند و روند رو به رشد را در پیش بگیرد.

جروم پاول تاکید کرد که تدابیر کلان برای حمایت در بازارهای مالی از جمله خریداری ده‌ها میلیارد دلار اوراق قرضه فدرال توسط بانک مرکزی ادامه خواهد یافت. او گفت بانک مرکزی آمریکا هر آن چه در توان دارد و تا زمانی که نیاز باشد انجام خواهد داد تا صدمات طولانی به اقتصاد را «محدود کند.»

روز چهارشنبه بازار بورس نیویورک (وال استریت) روز پرتلاطمی را پشت سر گذاشت. در حالی که شاخص‌های اس اند پی و داو جونز هر یک به ترتیب حدود نیم و یک درصد ارزش خود را از دست دادند شاخص نزدک (متشکل از شرکت های عمدتا حوزه فن آوری) سیر صعودی داشت و به حدود ۱۰۰۲۰ واحد رسید.

دولت آمریکا روز سه شنبه این هفته اعلام کرد که اقتصاد ایالت متحده از ماه فوریه رسما وارد دوران رکود شده است. به این ترتیب یک دهه رشد بزرگ ترین اقتصاد جهان متوقف شده است.

کنگره آمریکا از ماه مارس تا به حال بیش از ۳ تریلیون دلار برای مقابله با تبعات همه گیری کرونا اختصاص داده و هم اکنون در حال بررسی یک بسته مشوق‌های تازه به ارزش حداقل یک تریلیون دلار است.

همه گیری کرونا تا به حال به مرگ بیش از ۱۱۰ هزار نفر در آمریکا منجر شده است. برخی ناظران هشدار می دهند که در پی آغاز مجدد فعالیت های اقتصادی در ایالت های مختلف، احتمال بروز موج دوم کرونا وجود دارد که می تواند ضربه بزرگ دیگری به اقتصاد آمریکا بزند.

بانک جهانی اخیرا در یک گزارش خود تخمین زده بود که اقتصاد دنیا در سال ۲۰۲۰ به خاطر توقف شیوع ویروس کرونا حدود ۵/۲ درصد کوچک شود و این تحول را بزرگترین رکود اقتصادی طی دهه‌های گذشته توصیف کرده بود.