آمریکا؛ افزایش متقاضیان بیمه بیکاری هم‌زمان با افت شدید وال استریت

commuters in NYC

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

مترو نیویورک

دولت آمریکا اعلام کرده که حدود یک و نیم میلیون نفر دیگر به تعداد متقاضیان دریافت حقوق و مزایای بیکاری در این کشور اضافه شده اند. هم‌زمان، بازار بورس آمریکا پنجشنبه روز پرتلاطمی را پشت سر گذاشت و شاخص های اصلی آن به شدت افت کرد.

وزارت کار ایالات متحده روز پنجشنبه (۱۱ ژوئن) اعلام کرد که در ظرف یک هفته گذشته شمار متقاضیان بیمه بیکاری در ایالت‌های مختلف یک میلیون و ۵۴۰ هزار نفر افزایش یافته که حدود ۳۰۰ هزار نفر کمتر هفته قبل از آن است. با این حال، آمار تازه حکایت از آن دارد که کاهش تدریجی مقررات قرنطینه و از سرگیری فعالیت‌های اقتصادی، روند بیکاری در آمریکا را متوقف نکرده است.

به این ترتیب، از زمان آغاز همه گیری ویروس کرونا در آمریکا در ماه مارس امسال، بیش از ۴۴ میلیون نفر برای مزایای بیکاری درخواست داده اند.

از طرف دیگر روز پنجشنبه،‌ ارزش شاخص‌های اصلی بازار بورس و اوراق بهادار نیویورک (وال استریت) که اخیرا به طور بی‌سابقه‌ و به دور از انتظاری بالا رفته بود، دچار یک سقوط ناگهانی شد.

ارزش شاخص‌های داو جونز با بیش از ۱۸۰۰ واحد کاهش، به ۲۵۱۲۸ رسید. شاخص‌های نزدک و "اس اند پی ۵۰۰" هم در پایان معاملات روز، هر یک حدود پنج درصد افت کرد.

ناظران معتقدند که ارزیابی روز گذشته بانک مرکزی آمریکا از چشم انداز اقتصادی بسیاری از سرمایه گذاران در بازار بورس را متقاعد کرده که برخلاف برخی ارزیابی های اولیه، ایالات متحده در سال میلادی جاری شاهد رشد اقتصادی نخواهد بود.

بانک مرکزی آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد که کسری بودجه دولت فدرال در ظرف هشت ماه اول سال مالی جاری به رقم کم سابقه ۱/۸۸ تریلیون دلار افزایش پیدا کرده است.

جروم پاول، رییس بانک مرکزی آمریکا، اعلام کرد که تولید ناخالص داخلی آمریکا تا دسامبر ۲۰۲۰ در مقایسه با دسامبر ۲۰۱۹ حدود ۶/۵ درصد کاهش خواهد یافت و نرخ بیکاری تا پایان سال ۲۰۲۰ میلادی بالای ۹ درصد باقی خواهد ماند.

پیش از آغاز همه گیری کرونا و تعطیل شدن بسیاری از کسب و کارها، نرخ بیکاری در آمریکا حدود ۳/۵ درصد بود که کمترین میزان در ظرف نیم قرن گذشته توصیف می شد.

گزارش تازه بانک مرکزی حکایت از آن دارد که این نهاد برخلاف دولت دونالد ترامپ انتظار ندارد که اقتصاد آمریکا به سرعت در ظرف ماه‌های آینده بخش عمده زیان‌های ناشی از همه گیری ویروس کرونا را جبران کند و روند رو به رشد را در پیش بگیرد.

جروم پاول تاکید کرد که تدابیر کلان برای حمایت در بازارهای مالی از جمله خریداری ده‌ها میلیارد دلار اوراق قرضه فدرال توسط بانک مرکزی ادامه خواهد یافت. او گفت بانک مرکزی آمریکا هر آن چه در توان دارد و تا زمانی که نیاز باشد انجام خواهد داد تا صدمات طولانی به اقتصاد را «محدود کند.»

دولت آمریکا روز سه شنبه این هفته اعلام کرد که اقتصاد ایالت متحده از ماه فوریه رسما وارد دوران رکود شده بود. به این ترتیب یک دهه رشد بزرگ ترین اقتصاد جهان متوقف شده است.

کنگره آمریکا از ماه مارس تا به حال بیش از ۳ تریلیون دلار برای مقابله با تبعات همه گیری کرونا اختصاص داده و هم اکنون در حال بررسی یک بسته مشوق‌های تازه به ارزش حداقل یک تریلیون دلار است.

همه گیری کرونا تا به حال به مرگ بیش از ۱۱۰ هزار نفر در آمریکا منجر شده است. برخی ناظران هشدار می دهند که در پی آغاز مجدد فعالیت های اقتصادی در ایالت های مختلف، احتمال بروز موج دوم کرونا وجود دارد که می تواند ضربه بزرگ دیگری به اقتصاد آمریکا بزند.