اینستاگرام 'بزودی' جای توییتر را به عنوان منبع خبر می‌گیرد

اینستاگرام

منبع تصویر، Getty Images

گزارش امسال "اخبار دیجیتال" موسسه رویترز نشان می‌دهد استفاده از اینستاگرام برای گرفتن خبر از سال ۲۰۱۸ دو برابر شده و این سایت اشتراک عکس در سال آینده می‌تواند از این نظر از توییتر پیشی بگیرد.

استفاده از اینستاگرام به عنوان منبع اخبار در میان جوانان بیشتر است و در بریتانیا، یک چهارم افراد ۱۸ تا ۲۴ ساله اخبار را از اینستاگرام می‌گیرند.

نیک نیومن نویسنده ارشد این گزارش گفت اینستاگرام بین جوانان "بسیار محبوب" شده و "آنها به موضوع‌هایی که خوب و ساده با تصویر بیان شده‌اند، پاسخ می‌دهند."

با این حال "این طور نیست که یکی جایگزین دیگری شود. آنها ممکن است از فیسبوک و اینستاگرام استفاده کنند یا از توییتر و اینستاگرام."

در ماه‌های گذشته انعکاس بصری موضوع‌های مثل گرم شدن کره زمین، جنبش "جان سیاهان ارزش دارد" و شیوع کرونا در اینستاگرام تاثیر عظیمی در جلب توجه‌ها داشته است.

دلیل مراجعه به شبکه های اجتماعی: کسب خبر یا استفاده عمومی؟. درصد کسانی که طی هفته گذشته به شبکه های اجتماعی مراجعه کرده اند.  آمار مربوط به این کشورهاست: بریتانیا، آمریکا، آلمان، فرانسه، اسپانیا، ایرلند، ایتالیا، دانمارک، فنلاند، ژاپن، استرالیا، برزیل.

با این حال فقط ۲۶ درصد کاربران به اخبار مربوط به کرونا به به شبکه‌های اجتماعی مثل پیام‌رسان فسبوک و واتس‌اپ اعتماد دارند.

بیش از یک سوم کسانی که در این نظرسنجی شرکت کردند از اینستاگرام استفاده می‌کنند که دو سوم آنها زیر ۲۵ سال بودند. یازده درصد هم از اینستاگرام به عنوان منبع اخبار استفاده می‌کنند که فقط یک درصد از توئیتر کمتر است.

در مقابل ۵۹ درصد پاسخ‌دهندگان به سازمان‌های خبری و دستگاه‌های دولتی به عنوان منبع خبر اعتماد داشتند.

فیسبوک، مالک اینستاگرام و همچنین واتس‌اپ، در هر هفته به ۸۵ درصد افراد دسترسی پیدا می‌کند. بر اساس این گزارش سلطه فیسبوک در اینکه موضوع‌ها چگونه روایت می‌شوند "همچنان بی‌اندازه مهم" است.

میزان اعتماد به اطلاعات منتشر شده درباره کووید-۱۹. میانگین شش کشور، آوریل ۲۰۲۰.  اطلاعات مربوط به کشورهای:  آمریکا، بریتانیا، آلمان، اسپانیا، آرژانتین، کره جنوبی.

اعتماد موقت

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

به نظر می‌رسد که شیوع کرونا در روند کاهش اعتماد به رسانه‌های خبری توقف کوتاهی ایجاد کرد.

آقای نیومن گفت: "زمانی که محدودیت و تعطیلی‌ها برقرار بود ما شاهد درصد نسبتا بالایی اعتماد به رسانه‌ها و دولت‌ها بودیم اما نظر سنجی‌های بعدی ما نشان می‌دهد که بعد از آن، بین ماه‌های آوریل و مه، اعتماد به رسانه‌ها یازده درصد افت کرده است."

اکنون فقط ۳۸ درصد افراد بیشتر مواقع به اخبار اعتماد دارند و فقط ۴۶ درصد به منبع خبری مورد نظر خود.

از چهل کشوری که موضوع در آن بررسی شده فقط شش کشور مردم "بیشتر مواقع به بیشتر اخبار اعتماد داشتند."

در این میان وضع در بریتانیا اصلا خوب نیست و فقط ۲۸ درصد مردم بیشتر مواقع به بیشتر اخبار اعتماد دارند. این نسبت در گزارش سال گذشته رویترز ۱۲ درصد بیشتر بود.

در هنگ کنگ و شیلی هم که شاهد تظاهرات و ناآرامی خشونت‌آمیز بودند افت مشابهی دیده می‌شود اما هر دو کشور با سی درصد اعتماد رتبه بهتری از بریتانیا دارند.

شیوع کرونا وضع را بشدت تغییر داد، سوالی مشابه اما اندکی متقاوت در ماه آوریل درباره اعتماد به رسانه‌ها از نظر اخبار کرونا، اعتماد به سارمان‌های خبری را تا حد دولت‌ها یعنی ۵۹ درصد ارتقا داد.

نظرسنجی‌های اخیر که در این گزارش نیامده‌اند به این نکته اشاره می‌کنند که "لحظه انسجام ملی" گذشته است.

منبع تصویر، Reuters

اخبار بی طرفانه

در زمینه اعتماد مخاطب، این گزارش می‌گوید بیشتر مردم، "اکثریت خاموش"، گزارش‌های "بی نظر" را ترجیح می‌دهند.

رویترز از سال ۲۰۱۳ در این باره نظرسنجی نکرده بود اما در نه کشوری که این بار موضوع را بررسی کرده اکثریت گفته‌اند منابع خبری "بدون نقطه نظر" را ترجیح می‌دهند.

واضح‌ترین انتخاب مردم در کشورهای آلمان، ژاپن، بریتانیا و دانمارک دیده شد، "کشورهایی که رسانه پرقدرت و مستقل ملی دارند."

بر عکس، در آمریکا که "هم سیاست هم رسانه در سال‌های اخیر افراطی تر شده بیشتر مردم می‌گویند اخباری را ترجیح می‌دهند که دیدگاه‌های خودشان را منعکس کند."

بی‌بی‌سی نیوز که در گردآوری اطلاعات برای این گزارش مشارکت داشته، هنوز مورد اعتمادترین رسانه خبری در بریتانیا است که ۶۴ درصد به آن اعتماد دارند.

آقای نیومن می‌گوید: "با اینکه بی بی سی زیر فشار شدید انتقادها است آنچه مرتب می‌بینیم این است که بی‌بی‌سی همچنان برای بیشتر مردم مورد اعتمادترین رسانه مانده است."

"البته روشن است که بخصوص اقلیت پر سر و صدایی هم در راست هم در چپ در چند سال اخیر اعتمادشان به بی‌بی‌سی کم شده است."

بر اساس این گزارش، این کاهش بیشتر در چپ دیده می‌شود بخصوص بعد از انتخابات ۲۰۱۹ بریتانیا، که اعتماد این طیف به بی‌بی‌سی به پانزده درصد سقوط کرده است.